Na posledním zasedání zastupitelé kraje rozhodli, že Moravskoslezský kraj umožní výstavbu jižního obchvatu města. Tato stavba za více než 586 milionů korun je považována za nejrozsáhlejší v rámci celého Regionálního operačního programu.

„To, co jsme začali chystat původně z vlastních zdrojů, se ve skvělé spolupráci s krajem podařilo dostat do konkrétní podoby. Jde o první polovinu jižního obchvatu, který povede od Těšínské po Hradeckou ulici. Na ni pak naváže druhá polovina, směřující z Hradecké ulice na Olomouckou. Ta je nyní zatím ve stadiu zpracování dokumentace,“ říká primátorův náměstek Pavel Mališ (ODS).

K prvnímu kopnutí do země však ještě nějaký čas, vyplněný nezbytnými formalitami, zbývá. „Pokud půjde všechno hladce a nenastane žádný větší problém, mohla by výstavba první části jižního obchvatu začít už v úvodu druhého pololetí,“ míní vedoucí investičního odboru Jana Onderková.

Výstavba zmíněného jižního obchvatu v kompletní podobě je zatím rozložena na tři roky. Jeho délka bude 4,8 kilometru a na trase je počítáno s několika mosty. Předpokládané náklady představují 586 milionů korun a výstavbu spolufinancuje Evropská unie.

Opavské obchvaty doplní ještě severní obchvat, na jehož východní část od Kauflandu po Stříbrné jezero je už vydáno územní rozhodnutí. „Ředitelství silnic a dálnic není dosud vlastníkem všech pozemků, a otázka majetkových vypořádání proto stále není uzavřena,“ vysvětluje Jana Onderková.

Na západní část severního obchvatu, vedoucího od Stříbrného jezera směrem na Krnov, schválilo Ministerstvo dopravy investiční záměr už loni v říjnu. Rekonstrukce se letos dočká i Janská ulice a most v Jakubčovicích. Rekonstrukce Janské ulice se týká úseku od železniční stanice Opava–východ po železniční viadukt na Bílovecké ulici.

Zahrnuje veškeré inženýrské sítě, obnovu podkladu vozovky i položení nového povrchu.

„Součástí bude i vybudování cyklostezky, které však musí ustoupit zelený pruh mezi chodníkem a vozovkou i stromy podél cesty,“ informuje vedoucí dopravního oddělení opavského magistrátu Rudolf Klein.

Krajské zastupitelstvo schválilo i modernizaci silnic z Kylešovic přes Raduň do Hlubočce a z Žimrovic přes Domoradovice do Melče. V rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce bude za 49 milionů korun zajištěna též rekonstrukce silnice Třebom - Kietrz a letošní práce na silnici Děhylov – Tworkow si vyžádají 13 milionů korun.