Už když čtyřletého jorkšíra Káju na první pohled spatříte, poznáte, že to není jen tak nějaký „ořech". Vznešená chůze s hlavou nahoru, způsobný sed. A bodejť by ne. Pochází ze špičkové chovné stanice ze Slovenska a jeho otec je Francouz. Odtud zní celé jeho jméno – Z´gay of Joranza.

Péče o něj ale zabere spoustu času. „Natáčky měníme vždy po třech dnech, jednou za deset dní děláme speciální olejovou koupel," vysvětlila jeho majitelka Dana Horváthová. Ta má k zvířatům blízko, když se zrovna nestará o Káju, pracuje jako vedoucí stáje na koňském ranči v Hlučíně. I zde má ale Kája své místo. Ve svém oblečku a s natáčkami bez problému pobíhá mezi koňmi.

„Koní se nebojí, je na ně zvyklý," krčila rameny Dana Horváthová. Už se ale i setkala s tím, že někteří lidi na vyparáděného pejska pohlíží se skepsí a přijde jim to jako týrání zvířat. „Kája v žádném případě není týraný. Tím, že má natáčky si aspoň nešlape po chlupech, a když mu je horko, sundáváme i obleček," upozornila Dana Horváthová.

Kája posbíral už nějakou tu řádku ocenění. Největší úspěch měl ale teprve nedávno. V rakouském Salzburgu na celosvětové výstavě obsadil třetí místo v konkurenci dalších jednadvaceti jorkšírů. „Tato výstava byla pro nás spíš takovým výletem, ani jsme nepočítali, že se tak vysoko umístíme. Dojatý byl i manžel," pochvalovala si Dana Horváthová.

Vzápětí ale dodala, že se z Káji za tři roky, kdy s ním na výstavy jezdí, stal už úplný profík. Celou výstavu prakticky prospí, když ale přijde na něj řada, s nadhledem zapózuje.