VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostatky biskupa Josefa Martina Nathana míří do Polska

Opava – Osoba Josefa Martina Nathana je z historického pohledu velice zajímavá a také důležitá. Ve svém článku to zdůraznil také prezident diecézní charity ostravsko-opavské Jan Larisch.

7.11.2014
SDÍLEJ:

Ostatky Josefa Martina Nathana budou v pátek vystaveny v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Nathanův život se bezprostředně pojí s Hlučínskem a také Opavou. Narodil se 11. listopadu 1867 v Tlustomostech. Dnes jde o součást polské obce Bavorov, která se nachází čtyřicet kilometrů severně od Opavy.

Oba jeho rodiče pocházeli z Hlučína. J. M. Nathan ovšem vyrůstal v Tlustomostech a také Ludgeřovicích. Během roku 1891 dokončil studia a ve Vratislavi byl vysvěcen na kněze. O rok později se přesunul do Branic, kde začal uskutečňovat své životní dílo, které ho tak proslavilo.

Jedná se o Městečko Milosrdenství, ústav, kde se pečovalo o psychicky nemocné. Aby však toto zařízení mohlo naplno fungovat, potřeboval pomoc, o kterou žádal představenou kongregace Mariiných sester v Ratiboři. Později do Branic skutečně přišly čtyři řeholní sestry a pečovatelský a léčebný ústav pro psychicky nemocné tak mohl vznikat na pevných základech.

„V průběhu čtyřiceti let bylo na ploše dvanácti a půl hektaru vybudováno 23 pavilonů. Ústav měl kapacitu dvou tisíc lůžek. V době jeho největšího rozkvětu v něm pracovalo 9 lékařů, 130 řeholních sester a 250 osob personálu," uvedl v článku o J. M. Nathanovi prezident diecézní charity ostravsko-opavské Jan Larisch a ještě doplnil:

„Do života ústavu byli dle svých zdravotních možností zapojeni také pacienti. Ústav dělal dojem lázeňského sanatoria. Centrem byla bazilika svaté rodiny."

Vynikající organizační schopnosti J. M. Nathana nemohly uniknout olomouckému arcibiskupovi, jenž ho v roce 1916 nejprve jmenoval administrátorem a o 8 let později také generálním vikářem pruské části olomoucké diecéze. Jen pro představu. Tehdy měla pod sebou 42 farností s 86 tisíci katolíky.

„Po podpisu Mnichovské dohody v roce 1938 arcibiskup Nathanovi svěřil pastorační péči o zabrané území. Tak přešlo pod jeho pravomoc 22 děkanátů, 270 farností a 760 tisíc katolíků. V červnu 1943 byl Nathan vysvěcen na biskupa a působení v jemu svěřené části olomoucké arcidiecéze se prohloubilo," pokračoval dále Jan Larisch.

Jeho nasazení a oddanost dobré věci se projevily především v průběhu druhé světové války. Nejenže pomáhal posilovat víru, ale když byl ústav pro psychicky nemocné bombardován, biskup vyjednal několikahodinové příměří, aby část pacientů odvedl do bezpečí. Následně organizoval odstraňování škod.

Poválečná doba však byla k Nathanovi krutá. Byl totiž zbaven všech církevních funkcí. Generální vikariát, který spravoval, se podřídil jurisdikci apoštolského administrátora v Opoli. Jeho přítomnost se v Polsku stala nežádoucí. V polovině prosince 1946 mu bylo nařízeno vystěhování do Německa. Díky hlučínským rodovým kořenům se ale mohl přesunout do Opavy.

„Nemocného biskupa přijaly 21. prosince 1946 řeholní sestry Kongregace Dcer Božské Lásky ve svém klášteře Marianum. Tady 30. ledna 1947 zemřel. Pohřeb se konal 
4. února 1947. Jeho ostatky pak byly uloženy na Městském hřbitově v Opavě," dodal Jan Larisch.

Návrat do Branic skoro po 70 letech

Pátek se tedy ponese ve slavnostním duchu. Josef Martin Nathan se po více než osmašedesáti letech vrátí do svých milovaných Branic. Alespoň tedy jeho ostatky. Ty budou od 15 hodin vystaveny v rakvi v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.

Od 16 hodin je na programu rekviem. Mši svatou za J. M. Nathana celebruje ostravsko-opavský biskup F. V. Lobkowicz. Následně proběhne rozloučení s ostatky, které do farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Branicích dorazí před 18 hodin.

Později se zde uskuteční mše svatá a od 20.30 do 22 hodin dojde na modlitební bdění u rakve. V sobotu po slavné mši svaté budou jeho ostatky uloženy do sarkofágu v bazilice Svaté Rodiny v Branicích.

Autor: Petr Dušek

7.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení