Dva týdny staré referenfum stále dělí Vítkovany na dva tábory. A to navzdory tomu, že k němu přišlo málo voličů. V minulých vydáních Deníku jsme vám prezentovali názory starosty města Pavla Smolky (Sdružení nezávislých kandidátů) a zastupitele Oldřicha Hušky (SNK města Vítkova a místních částí).

Před pár dny nás ale kontaktoval zastupitel další Josef Prusek (KDU-ČSL). A ten celou situaci okolo referenda vidí úplně jinak. Referendum mělo rozhodnout v otázce školství. Otázky byly Vítkovanům položeny hned dvě. První se týkala toho, jestli má město převzít od kraje gymnázium a sloučit ho se základní školou, druhá, jestli se mají sloučit dvě základní školy. V obou případech Vítkované odpověděli „ne". Vzhledem k tomu, že byla při hlasování lidu nízká účast, výsledek referenda je neplatný.

Platí tedy usnesení zastupitelstva z 12. prosince 2012, které říká, že město má gymnázium od kraje převzít. Zastupitel Oldřich Huška podal v pondělí na toto usnesení revokaci. Spolu se starostou doufají, že zastupitelé vezmou v potaz hlas lidu.

S tímto ale úplně nesouhlasí právě Josef Prusek. Podle něj se například účast v referendu dá interpretovat tak, že lidé zastupitelstvu věří, s jeho prosincovým rozhodnutím souhlasí, a proto nevidí důvod, proč by měli chodit volit v referendu. „Občané dostali možnost v referendu sami rozhodnout a svou neúčastí dali najevo, že rozhodování zastupitelstva respektují," domnívá se Josef Prusek.

Dále také kritizuje samotného starostu Pavla Smolku. Konkrétně mu vytýká, že právě referendum mělo být klíčovým momentem, kdy se mělo konečně a definitivně rozhodnout. „On ale svými výroky situaci nadále jitří a opět do ní vnáší svár, nejistotu, chaos. Opět chce o věci jednat, i když věc už je rozhodnuta. Je toto opravdu v zájmu většiny občanů?" táže se zastupitel.

Tím ale jeho výtky proti hlavě Vítkova zdaleka nekončí. „Vítkovský starosta v poslední době klausovatí. Podobně jako bývalý prezident Klaus rád prezentuje své osobní názory ze starostovské židle, aniž je zřejmé, zda se jedná o stanovisko zastupitelstva nebo jeho vlastní, a aniž by za to nesl odpovědnost," pokračuje v kritice Josef Prusek. Jako další problém vidí fakt, že odpovědnost za školství má ve Vítkově místostarosta. „Starosta mu v této kauze výrazně komplikuje jednání ať už s krajem nebo se školami," uzavírá Josef Prusek.

Co na to říká starosta Vítkova Pavel Smolka?

Řekl jsem, že mi není lhostejný názor lidí, kteří k referendu přišli. I když jich nebylo tolik, kolik zákon požaduje, aby bylo referendum platné. Názor těch, kteří k referendu nepřišli, neznám, nejsem jasnovidec.

Pokud má pan Prusek pocit, že v kauze školství něco komplikuji, tak má dostatek prostoru jak v zastupitelstvu, tak v radě města říct konkrétně co a hlavně jak to komplikuji. Mimochodem už před rokem napsal zastupitelům, že místostarostovi házím klacky pod nohy. Na moji otázku, co tím myslí, mi dodnes neodpověděl. Navíc by se pan místostarosta jistě sám ozval, pokud by měl ten pocit.

Rozhodně je mým zájmem zachování obou středních škol ve Vítkově. Ani ostatní zastupitelé si nepřejí nic jiného. Jen existují dva názory, jak střední školy zachovat, a každý má své zastánce i odpůrce. Více než rok a půl platilo usnesení, že nesouhlasíme s převzetím gymnázia pod město. Toto usnesení podpořilo 18 zastupitelů z 19 přítomných.

Postupem doby část zastupitelů změnila názor a toto usnesení bylo zrušeno. Já plně respektuji stávající platná usnesení, ale mám právo říct svůj názor, stejně jako jiný zastupitel či občan města, na výsledky referenda.

Poznámka Tomáše Pustky: Železná logika. Vydupat si referendum a nejít tam

Nátura českého národa, Moravany a Slezany nevyjímaje, někdy připomíná chování malého dítěte. Řvát, brečet a dělat scény, že chceme tu a tu hračku, a když ji pak opravdu dostaneme, tak si s ní hrát nebudeme.

Nekonečně dlouhé měsíce trval otevřený boj Vítkovanů o budoucnost místních škol. Dva tábory zastánců protichůdných názorů se nechávaly slyšet na veřejných jednáních, v médiích i v ulicích. Obě fronty se přitom pyšnily stovkami pěšáků bojujících za tu „správnou" věc. Nakonec si všichni tito aktivisté pomocí petic doslova vydupali uspořádání referenda. To mělo celou problematiku definitivně rozseknout.

Stačilo málo. Pouze přijít hlasovat. V inkriminovaný den však asi většina z těch tisíců dříve po referendu volajících jedinců odjela na Kanáry nebo Kokořín se dovolenkovat, protože vymodlené referendum jednoduše bojkotovala. Celá akce tak skončila neúspěchem a rozhodnutí teď leží na vítkovské radnici.

A jako bájný Fénix, když už je po všem, se opět začínají z popela zvedat všechny ty hlasy, které při referendu oněměly a opět chtějí bojovat za svou pravdu. Nyní už však nemohou nikomu nic vyčítat, ať již celá záležitost dopadne jakkoli. Dostaly šanci rozhodnout samy a nechaly ji ležet. Když si objednám domů tapetáře, nepřijdu na schůzku a neřeknu mu, jaký má použít vzorek, pak na něj také nemůžu zlobit, když mi budou stěny zdobit výjevy ze života mongolských pastevců namísto obrázků sedmikrásek.