VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitel Josef Prusek: Vítkovský starosta klausovatí

Vítkov - Přestože je to více než dva týdny, co se referendum ve Vítkově uskutečnilo, vody se stále ještě neuklidnily.

6.4.2013 7
SDÍLEJ:

Starosta Vítkova Pavel Smolka.Foto: Vladimír Meletzký

Dva týdny staré referenfum stále dělí Vítkovany na dva tábory. A to navzdory tomu, že k němu přišlo málo voličů. V minulých vydáních Deníku jsme vám prezentovali názory starosty města Pavla Smolky (Sdružení nezávislých kandidátů) a zastupitele Oldřicha Hušky (SNK města Vítkova a místních částí).

Před pár dny nás ale kontaktoval zastupitel další Josef Prusek (KDU-ČSL). A ten celou situaci okolo referenda vidí úplně jinak. Referendum mělo rozhodnout v otázce školství. Otázky byly Vítkovanům položeny hned dvě. První se týkala toho, jestli má město převzít od kraje gymnázium a sloučit ho se základní školou, druhá, jestli se mají sloučit dvě základní školy. V obou případech Vítkované odpověděli „ne". Vzhledem k tomu, že byla při hlasování lidu nízká účast, výsledek referenda je neplatný.

Platí tedy usnesení zastupitelstva z 12. prosince 2012, které říká, že město má gymnázium od kraje převzít. Zastupitel Oldřich Huška podal v pondělí na toto usnesení revokaci. Spolu se starostou doufají, že zastupitelé vezmou v potaz hlas lidu.

S tímto ale úplně nesouhlasí právě Josef Prusek. Podle něj se například účast v referendu dá interpretovat tak, že lidé zastupitelstvu věří, s jeho prosincovým rozhodnutím souhlasí, a proto nevidí důvod, proč by měli chodit volit v referendu. „Občané dostali možnost v referendu sami rozhodnout a svou neúčastí dali najevo, že rozhodování zastupitelstva respektují," domnívá se Josef Prusek.

Dále také kritizuje samotného starostu Pavla Smolku. Konkrétně mu vytýká, že právě referendum mělo být klíčovým momentem, kdy se mělo konečně a definitivně rozhodnout. „On ale svými výroky situaci nadále jitří a opět do ní vnáší svár, nejistotu, chaos. Opět chce o věci jednat, i když věc už je rozhodnuta. Je toto opravdu v zájmu většiny občanů?" táže se zastupitel.

Tím ale jeho výtky proti hlavě Vítkova zdaleka nekončí. „Vítkovský starosta v poslední době klausovatí. Podobně jako bývalý prezident Klaus rád prezentuje své osobní názory ze starostovské židle, aniž je zřejmé, zda se jedná o stanovisko zastupitelstva nebo jeho vlastní, a aniž by za to nesl odpovědnost," pokračuje v kritice Josef Prusek. Jako další problém vidí fakt, že odpovědnost za školství má ve Vítkově místostarosta. „Starosta mu v této kauze výrazně komplikuje jednání ať už s krajem nebo se školami," uzavírá Josef Prusek.

Co na to říká starosta Vítkova Pavel Smolka?

Řekl jsem, že mi není lhostejný názor lidí, kteří k referendu přišli. I když jich nebylo tolik, kolik zákon požaduje, aby bylo referendum platné. Názor těch, kteří k referendu nepřišli, neznám, nejsem jasnovidec.

Pokud má pan Prusek pocit, že v kauze školství něco komplikuji, tak má dostatek prostoru jak v zastupitelstvu, tak v radě města říct konkrétně co a hlavně jak to komplikuji. Mimochodem už před rokem napsal zastupitelům, že místostarostovi házím klacky pod nohy. Na moji otázku, co tím myslí, mi dodnes neodpověděl. Navíc by se pan místostarosta jistě sám ozval, pokud by měl ten pocit.

Rozhodně je mým zájmem zachování obou středních škol ve Vítkově. Ani ostatní zastupitelé si nepřejí nic jiného. Jen existují dva názory, jak střední školy zachovat, a každý má své zastánce i odpůrce. Více než rok a půl platilo usnesení, že nesouhlasíme s převzetím gymnázia pod město. Toto usnesení podpořilo 18 zastupitelů z 19 přítomných.

Postupem doby část zastupitelů změnila názor a toto usnesení bylo zrušeno. Já plně respektuji stávající platná usnesení, ale mám právo říct svůj názor, stejně jako jiný zastupitel či občan města, na výsledky referenda.

Poznámka Tomáše Pustky: Železná logika. Vydupat si referendum a nejít tam

Nátura českého národa, Moravany a Slezany nevyjímaje, někdy připomíná chování malého dítěte. Řvát, brečet a dělat scény, že chceme tu a tu hračku, a když ji pak opravdu dostaneme, tak si s ní hrát nebudeme.

Nekonečně dlouhé měsíce trval otevřený boj Vítkovanů o budoucnost místních škol. Dva tábory zastánců protichůdných názorů se nechávaly slyšet na veřejných jednáních, v médiích i v ulicích. Obě fronty se přitom pyšnily stovkami pěšáků bojujících za tu „správnou" věc. Nakonec si všichni tito aktivisté pomocí petic doslova vydupali uspořádání referenda. To mělo celou problematiku definitivně rozseknout.

Stačilo málo. Pouze přijít hlasovat. V inkriminovaný den však asi většina z těch tisíců dříve po referendu volajících jedinců odjela na Kanáry nebo Kokořín se dovolenkovat, protože vymodlené referendum jednoduše bojkotovala. Celá akce tak skončila neúspěchem a rozhodnutí teď leží na vítkovské radnici.

A jako bájný Fénix, když už je po všem, se opět začínají z popela zvedat všechny ty hlasy, které při referendu oněměly a opět chtějí bojovat za svou pravdu. Nyní už však nemohou nikomu nic vyčítat, ať již celá záležitost dopadne jakkoli. Dostaly šanci rozhodnout samy a nechaly ji ležet. Když si objednám domů tapetáře, nepřijdu na schůzku a neřeknu mu, jaký má použít vzorek, pak na něj také nemůžu zlobit, když mi budou stěny zdobit výjevy ze života mongolských pastevců namísto obrázků sedmikrásek.

Autor: Klára Jarošová

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 18 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají ŘIDIČ -KA MHD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Očadlíková Jarmila, tel.: 553 759 066, e-mail: jocadlikova@mdpo.cz., ZŠ/SOU, ŘP sk.D + osvědčení o profesní způsobilosti řidiče, potrvzení o zdravotní způsobilosti vydané poskytovatelem pracovně lékařských služeb., Nepravidelně rozvržená pracovní doba včetně sobot, nedělí a svátků, noční provoz. Týdenní pracovní doba je 38,75 hod., pracoviště Opava.. Pracoviště: Městský dopravní podnik opava, a.s., Bílovecká, č.p. 1127, 747 06 Opava 6. Informace: Jarmila Očadlíková, +420 553 759 066.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 20 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech TECHNOLOG, TECHNOLOŽKA LISOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanšutová Eva Bc., tel.: 553 607 352. Životopis zašlete na e-mail: hansutova@komas.cz., vzdělání SŠ/VŠ technického směru, znalost technologie zpracování plechu a lisování, praxe v oblasti tváření kovů výhodou, dobré komunikační schopnosti (nutnost denní spolupráce s výrobou, konstruktéry), samostatnost, zodpovědnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce:, - tvorba technologických postupů v rámci nových projektů, - analýza a optimalizace technologie u stávajících projektů, - spolupráce při zavádění nástrojů štíhlé výroby (eliminace ztrátových časů, organizace pracoviště, ergonomie, …), - spolupráce s oddělením vývoje a výzkumu v rámci zavádění nových výrobků, - aktivní vyhledávání progresivních technologií , - účast na interních auditech, - úzká spolupráce s oddělením konstrukce a nástrojárny, - denní komunikace s obchodním úsekem v rámci nabídkového řízení, - spolupodílí se na cenotvorbě, - práce s vnitropodnikovým IS. Pracoviště: Komas, spol. s r.o., Ostravská, č.p. 291, 747 70 Opava 9. Informace: Eva Hanšutová, +420 732 890 141,553 607 352.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 180 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté FINANČNÍ MANAŽER -KA PROJEKTŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 3. 4. 2018 na adresu:, Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1,, 746 01 Opava., Požadované doklady:, · přihláška k výběrovému řízení (obsahující: označení výběrového řízení, jméno a příjmení,, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontakty (telefon, mail, korespondenční, adresa), datum, podpis, · profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, · kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Odborné požadavky:, · znalost finančního řízení projektů z dotací EU, · dobrá znalost práce na PC (zejména MS Excel, Word), · zkušenosti s IS KP14+ a znalost pravidel pro příjemce projektů ESF/ERDF výhodou, Osobnostní předpoklady:, · pečlivost, samostatnost, přesnost, · schopnost pracovat v týmu, · komunikativnost a organizační schopnosti, · časová flexibilita a ochota vysokého pracovního nasazení, Nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení. Pracovní smlouva na dobu určitou do 31. 10. 2019. Místo výkonu práce: Slezská univerzita v Opavě, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, , Charakteristika vykonávané práce:, · činnosti související s finančním řízením projektů, · odpovědnost za čerpání finančních prostředků projektů, · koordinace a kontrola plnění finančních plánů a rozpočtů, příprava a administrace změn, rozpočtů, · zpracování finanční části žádostí o platbu a podkladů pro finanční část zpráv o realizaci, projektů, · komunikace s poskytovatelem dotace, · spolupráce při zadávání veřejných zakázek. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Finále Derby - Monaco Kravaře
42

Finále AHL ovládlo Monaco Kouty

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Na Slezské univerzitě v Opavě vznikl originální audiovizuální projekt pro výuku

V podzemí ostravského klubu Les v Ostravě byl pokřtěn nový soubor vzdělávacích audiovizuálních filmů věnovaných výuce české literatury, zejména poezie. Připravili jej studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě a nazvali jej Moderní poezie do škol.

Liga v Opavě? Ani v případě postupu být nemusí!

Opava je ve fotbalové euforii. Slezský FC válcuje své soupeře a útočí na postup. Fanoušci netrpělivě vyhlížejí první ligu. Ta ale nemusí být ani v případě, že Slezané druhou nejvyšší soutěž vyhrají. Důvod? Chybí jim vyhřívaný trávník 

Opavské nemocniční oddělení disponuje novým účinným přístrojem

Gynekologicko porodnické oddělení Slezské nemocnice je od včerejška bohatší o nový ultrazvuk za 1 597 200 korun. Včera se uskutečnilo jeho slavnostní předání za přítomnosti primátora Radima Křupaly (ČSSD).

Taťána Makarenko: I krásné ženy mohou být chytré

Také Obchodní centrum Breda & Weinstein se před několika dny stalo dějištěm castingu Miss Czech republic. Dvacítka půvabných slečen z celého Moravskoslezského kraje usilovala o postup do další fáze soutěže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT