Film, který režíruje Filip Renč, se natáčí podle Urbanova scénáře. „Jedná se o nejtěžší natáčení v dějinách české a československé kinematografie,“ uvedl Josef Urban. Kulisami filmu je divoká příroda a nádherné přírodní scenérie Bosny a Rumunska. „Jde o příběh podle skutečné události. Ústředním motivem je hledání otce, který zmizel v těchto končinách v roce 1979,“ dodal scenárista, který se v nejbližších dnech zúčastní natáčení v Rumunsku.

Josef Urban je člověk mnoha „profesí“ – cestovatel, spisovatel, dokumentarista, scenárista, autor audiovizuálních pořadů, podnikatel. V roce 1998 vydal úspěšnou knihu Nejhlubší údolí světa. Natočil rovněž snímek oceněný na Mezinárodním festivalu v Teplicích a nazvaný Závěť, o rok později spatřila světlo světa jeho básnická sbírka Romantika, již recitoval herec Ondřej Vetchý. V roce 2000 vychází Urbanovi novela Habermannův mlýn, v níž se autor dotknul bolavého tématu poválečného odsunu německých obyvatel ze Šumperska. Napsal také scénář k dokumentárnímu filmu, a tak vznikl dokument Habermannův mlýn. Ten vysílala ČT 2 v rámci komponovaného večera Lži a omyly druhé světové války.

V současné době pracuje Josef Urban na dalších nových projektech. Na otázku, jaké má plány do budoucna, Urban v jednom z rozhovorů pro naše noviny odpověděl: „Plány do budoucna jsou dobrá věc, ale člověk by měl být spokojený s tím, co má. Pokud je to tedy dobré. Důležité je, aby člověk dělal to, co má smysl, žil normální život a nestavěl si vzdušné zámky. Znám mnoho lidí., kteří mnoho mluví, ale jejich plány končí za prahem hospody,kamchodí na pivo.“

Kdo je Josef Urban

Josef Urban se narodil se v Zábřehu na Moravě. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ještě v době vysokoškolských studií se na vrcholové úrovni věnoval sjezdu na divoké vodě. V Opavě žije od roku 1993. Má dvě děti.