Zaměstnanci technických služeb, konkrétně ti, mající na starost svoz odpadů, patří do skupiny osob, které i za současné situace musí být v terénu a pracovat. 

Samozřejmě s rouškou zakrývající nos a ústa. Protože mnoho lidí zůstalo kvůli šíření COVID-19 doma, zajímalo nás, jestli se zvýšil objem odpadků vyhozených v popelnicích. V Opavě narůstající trend nepozorují.

„Svážené množství odpadů z nádob odpovídá objemům obvyklým v tomto období. U košů pak pozorujeme mírný pokles. Svoz je prováděn bez omezení, stejně tak výspy odpadkových košů. Přesto, že v současné době platí na území České republiky vládou vyhlášený Nouzový stav a valná většina institucí pokud vůbec, tak funguje v omezených režimech, úklid města a svoz odpadů je však životně nutné zabezpečit,“ říká provozně-technický náměstek Technických služeb (TS) Opava Martin Girášek. 

Jestliže je někdo v karanténě nebo se u něj nákaza koronavirem prokázala a je v domácím léčení, měl by nyní zapomenout na jakékoli třídění odpadu.

Podívejte se, jak se testuje koronavirus

Důležité je, aby vše skončilo v jednom zavázaném pytli vyhozené v popelnici na směsný komunální odpad. Včetně papírových kapesníků, roušek, plastu nebo skla. Pytel by měl být alespoň 0,2 milimetry silný, v případě tenčích je nutné použít pytle dva. Místo zavázání se má postříkat dezinfekcí.

„Je nutno na takový odpad pohlížet jako na kontaminovaný a nemůže tak skončit například na třídičce separovaných odpadů. U nás už nelze takový odpad identifikovat, tedy s ním speciálně zacházet. Kontaminované odpady z nemocnic samozřejmě končí ve spalovně nebezpečných odpadů,“ dodává Martin Girášek. 

Pro ostatní domácnosti se ve třídění nic nemění. Jednorázové roušky se však třídit nesmí, nejde o separovaný odpad. Všechny tyto použité roušky a kapesníky mají občané dávat do plastové pytlíku, ten pak zavázaný vyhodit do směsného komunálního odpadu. Ani jeden ze tří sběrných dvorů v Opavě aktuálně nefunguje.

Zavřené jsou i dvory v Bolaticích, Kravařích nebo ve Vítkově. I tady platí stejná pravidla se zacházením odpadu lidí v karanténě jako ve slezské metropoli. „Co se množství svezeného odpadu týká, je to v běžné míře, není jej například více. Svoz probíhá standardně, pouze jsme rozdělili osádky, aby se zbytečně nepotkávaly,“ uvedl ředitel TS Vítkov Petr Franěk.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Online reportáž