Následující dotaz nám do redakce zaslal Tomáš Rozsíval z Opavy: „Proč u většiny, zebrou označených přechodů pro chodce odstranili standardní značky avizující přechod? Musí řidič u takto označeného přechodu dávat chodci přednost? Větší váhu má přece normální vertikální značka Přechod pro chodce.“
Na dotaz odpovídá za odbor dopravy opavského magistrátu Rudolf Klein: „Způsob a umisťování dopravních značek na pozemních komunikacích řeší tzv. Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích, které byly schváleny ministerstvem dopravy dne 20. 9. 2002 s účinností od 1. 12. 2002.
Konkrétně u dopravního značení přechodu pro chodce se svislou dopravní značkou IP 6 upozorňuje na přechod označený vodorovným dopravním značením V7 především na místech, kde by jej řidič neočekával. Svislé značky se užívá k označení každého přechodu mimo obec, v obci zpravidla jen k označení přechodu situovaného mimo křižovatku.
To znamená, že v obci v blízkosti křižovatky je dostačující, když přechod je vyznačen pouze vodorovným značením – „zebra“. V odůvodněných případech může být tato svislá dopravní značka, například u školy a podobně, zvýrazněna přerušovaným výstražným světlem nebo retroreflexním podkladem.
U takto označených přechodů (ať už svislé i vodorovné dopravní značení nebo jen vodorovné dopravní značení – zebra – v blízkosti křižovatek), pokud chodec má úmysl vstoupit nebo vstoupil do vozovky v místě přechodu pro chodce, je řidič povinen umožnit chodci bezpečné přejití vozovky tím, že sníží rychlost nebo i zastaví vozidlo.“
Pokud je takto označen přechod pro chodce, je chodec ve vzdálenosti do 50 m povinen tento přechod užít, jinak smí v jiném místě přejít vozovku na vlastní nebezpečí tj. bez povinnosti řidičů dát mu přednost, i když vstoupil do vozovky.