Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K označení přechodů pro chodce stačí většinou jen zebra

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

4.10.2008
SDÍLEJ:

Přechody pro chodce. Většinou stačí k jejich označení jen zebra. Tak jako je tomu například na třídě Spojenců v Opavě.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Následující dotaz nám do redakce zaslal Tomáš Rozsíval z Opavy: „Proč u většiny, zebrou označených přechodů pro chodce odstranili standardní značky avizující přechod? Musí řidič u takto označeného přechodu dávat chodci přednost? Větší váhu má přece normální vertikální značka Přechod pro chodce.“

Na dotaz odpovídá za odbor dopravy opavského magistrátu Rudolf Klein: „Způsob a umisťování dopravních značek na pozemních komunikacích řeší tzv. Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích, které byly schváleny ministerstvem dopravy dne 20. 9. 2002 s účinností od 1. 12. 2002.

Konkrétně u dopravního značení přechodu pro chodce se svislou dopravní značkou IP 6 upozorňuje na přechod označený vodorovným dopravním značením V7 především na místech, kde by jej řidič neočekával. Svislé značky se užívá k označení každého přechodu mimo obec, v obci zpravidla jen k označení přechodu situovaného mimo křižovatku.

To znamená, že v obci v blízkosti křižovatky je dostačující, když přechod je vyznačen pouze vodorovným značením – „zebra“. V odůvodněných případech může být tato svislá dopravní značka, například u školy a podobně, zvýrazněna přerušovaným výstražným světlem nebo retroreflexním podkladem.

U takto označených přechodů (ať už svislé i vodorovné dopravní značení nebo jen vodorovné dopravní značení – zebra – v blízkosti křižovatek), pokud chodec má úmysl vstoupit nebo vstoupil do vozovky v místě přechodu pro chodce, je řidič povinen umožnit chodci bezpečné přejití vozovky tím, že sníží rychlost nebo i zastaví vozidlo.“

Pokud je takto označen přechod pro chodce, je chodec ve vzdálenosti do 50 m povinen tento přechod užít, jinak smí v jiném místě přejít vozovku na vlastní nebezpečí tj. bez povinnosti řidičů dát mu přednost, i když vstoupil do vozovky.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.

Autor: Milan Freiberg

4.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení