Základy první pomoci pro začátečníky

Jen díky pohotovosti ostatních řidičů nebyli ještě přejeti dalšími projíždějícími automobily. Dva těžce zranění zůstali ležet na silnici. U místa nehody okamžitě zastavilo několik vozidel a svědkové se pokoušeli poskytnout první pomoc. Jeden z mladíků byl při vědomí a stěžoval si na prudkou bolest v zádech, druhý ležel zcela bez hnutí a chrčel.

Zachránci, který se do příjezdu sanitky věnoval motocyklistovi v bezvědomí a nyní i v bezdeší, se velmi osvědčila jeho vybavená autolékárnička, se kterou přiběhl na pomoc. Postižený totiž krvácel z úst a nosu, zvracel. Bylo nutné zahájit dýchání z úst do úst. Dobře proto posloužila resuscitační rouška, jež ochránila zachránce před přímým kontaktem s pacientem.

Nezbytné také bylo překrýt krvácející ránu na hlavě, a na řadu tak přišel i sterilní obvazový materiál. Muže v bezvědomí se podařilo rozdýchat ještě před příjezdem záchranné služby. K jeho přežití přispěla nejen výborně odvedená laická první pomoc, ale i kvalitně vybavená autolékárnička.

Co musí obsahovat správně vybavená lékárnička?

V naší rubrice o první pomoci jsme už hovořili o různých stavech a postiženích, s nimiž se můžeme v našem okolí setkat. Při poskytování laické první pomoci nám může v řadě případů velmi pomoci dobře vybavená lékárnička. Jak by měla vypadat a co všechno má obsahovat, to si řekneme právě dnes. Vybavení lékárničky se různí dle jejího určení, nicméně jistá část obsahu je daná pro všechny typy. Lékárničku bychom měli najít zcela jistě ve vybavení motorového vozidla (obsah lékárničky je dán vyhláškou 341/2002 Sb., resp. 100/2003 Sb.). Dostupná by měla být na veřejných místech (hotel, úřad, sportoviště, kino, divadlo) a na pracovišti. Lékárnička v automobilu (motocyklu) musí být uložena tak, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční světlo, má být v suchém, čistém a snadno přístupném prostoru. Je snad jasné, že obsah lékárničky musí být uložen do samostatného pouzdra s charakteristickým označením.

Co vše musí obsahovat lékárnička
Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl