A o co se vlastně jedná? Až do druhého listopadového týdne budou v Opavě, Vítkově, Budišově nad Budišovkou, Kravařích a nově i v Bolaticích fungovat sběrná místa, kam můžete přinést svou kabelku anebo kravatu. U kabelek je nutné, aby dámy přiložily krátký příběh o tom, jak se k nim dostaly, jestli jsou pro ně nějakým způsobem specifické a pojí se s nimi třeba nějaký zajímavý příběh. Chybět by neměl ani vzkaz dalšímu majiteli.

Během pátku 13. listopadu proběhne v OC Breda Kabelkový a kravatový veletrh. Od 15 hodin se za symbolickou cenu budou vybrané kabelky a kravaty prodávat. Po autogramiádě opavských fotbalistů a basketbalistů pak v 19 hodin odstartuje dražba tzv. VIP kusů.

Hlavní tváří této akce je česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová, která svou kabelkou přispěla jako první. Přidat by se měla i další finalistka České Miss Michaela Dihlová.

Kravaty dodají některé známé sportovní osobnosti Opavska, mezi něž se řadí třeba Lumír Sedláček či Marek Stromský. V loňském roce se podařilo vybrat slušných 55 tisíc korun. Věřme, že letos to bude minimálně podobná částka, neboť celá akce má charitativní podtext. Vybrané peníze poputují na pomoc čtyřletému Matyášku Tazbirkovi, který se odmalička vyrovnává s následky dětské mozkové obrny.

Na závěr ještě dodejme, že během 13. listopadu bude probíhat také oslava třetích narozenin OC Breda. Naplánován je bohatý program včetně populárního nightshoppingu.

Kabelkový a kravatový veletrhKdy: pátek 13. listopadu
Kde: Obchodní centrum Breda & Weinstein
Program: 15.00 – zahájení, 17.00 – autogramiáda hráčů SFC Opava a BK Opava, 19.00 – dražba vybraných VIP kabelek a kravat
Hlavní tvář: česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová

Sběrná místaOpava: redakce Opavského a Hlučínského deníku, Restaurace na Sokolce, P.S. Café, Bavaria fitness Kylešovice, Fitness Pepa
Kravaře: městská knihovna
Vítkov: Cukrárnička Hany Marethové
Budišov nad Budišovkou: budova městského úřadu v ulici Partyzánské
Bolatice: budova obecního úřadu

Novinkou jsou kravaty

Oproti minulému premiérovému ročníku Kabelkového veletrhu jste si jistě povšimli toho, že letos v názvu přibylo adjektivum kravatový. Toto rozhodnutí jsme učinili z toho důvodu, aby se do této akce mohli zapojit také muži.

Pokud máte k dispozici kravatu, která by mohla být vhodným kandidátem do prodeje případně velké dražby, neváhejte a přineste ji na sběrná místa. Ke kravatám není nutno připojovat příběh. Platí přitom to samé co u kabelek. Všechny darované věci by neměly být poškozené nebo přespříliš opotřebované, zkrátka aby je noví majitelé dostali v zachovalém stavu.

.Zapojily se známé osobnosti

Ani v letošním roce si Kabelkový veletrh nenechají ujít známé osobnosti. Hlavní tváří je Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová (na fotografii), která do dražby věnuje svou kabelku značky Valentino. Dostala ji jako dárek na dovolené v Itálii od své maminky.

V tomto kontextu vzpomeňme loňský ročník, kdy se zapojily manželky dobře známých sportovců či třeba herců. Zmiňme například choť Ivana Trojana Kláru Pollertovou-Trojanovou nebo drahou polovičku kanonýra pražské Sparty Davida Lafaty Kamilu.

Svou trochou do mlýna přispěla také Jana Stromská, manželka populárního dostihového jezdce Marka Stromského ze Štěpánkovic.

Výtěžek poputuje na léčbu Matyáška Tazbirka

Rodiče Tazbirkovi se s postižením svého syna Matyáška museli vyrovnávat od nejútlejšího věku. Vzhledem k tomu, že se narodil o dva měsíce dříve, musel se vypořádávat s dětskou mozkovou obrnou a krvácením do mozku, je dnes postižený a potřebuje pomoc.

Právě Kabelkový veletrh, který organizuje Opavský a Hlučínský deník společně OC Breda, by měl pomoci sehnat peníze na léčbu Klim Therapy.

Matyášek má momentálně čtyři roky, ale mentálně je někde na úrovni svého rok a půl starého bratra. Jeho handicap ho omezuje také v pohybu. „Spíše jenom žvatlá a mluví velmi heslovitě na úrovni slůvek: táta, máma a podobně. Co se týče pohybu, dokáže se jen velmi pomalu plazit.

Klim Therapy by mu měla pomoci," popisoval Matyáškův tatínek Tomáš.

.Předčasný porod syna změnil rodině život. Matyášek má z hlavy vyvedenu hadičku do dutiny břišní, kam se pumpuje mozkomíšní mok: „Je třeba ho odčerpávat, protože kdyby se tak nedělo, mohlo by to mít fatální následky."

Speciální léčebná metoda, díky které jsou klimkovické lázně proslaveny, je ovšem velmi nákladná. I proto Tazbirkovi neváhali ani minutu a souhlasili se zapojením do Kabelkového veletrhu.

Jak by také ne. Vždyť loni v Ostravě se skrze něj podařilo vybrat 55 tisíc korun. Výtěžek putoval na pomoc mentálně postiženým dvojčatům ze Slezské Ostravy. „Doufám, že letos budeme při sbírce úspěšní. Syn by totiž měl během roku absolvovat Klim Therapy minimálně dvakrát. Jeden měsíc léčby přitom vyjde na 93 tisíc korun.

Právě proto hledáme pomoc. Potřebujeme 200 tisíc. Nějaké akce jsme organizovali už předtím. Není to tak dávno, co se například na sokolovně v Kateřinkách pořádala velká akce právě na podporu Matyáška," uvedl Tomáš Tazbirek a vzápětí dodal:

„Léčbu bohužel nehradí pojišťovna, proto se peníze snažíme sehnat také tímto způsobem. Je to ale prý velmi účinná metoda. Pomohla už v sedmdesáti procentech případů."

Více se o Matyáškovi dozvíte na internetové stránce www.matytodokaze.cz.