Největší zastoupení mají jednoznačně Turecko, Egypt, Tunis a Řecko. Barbora Víchová z CK Dery doplnila tyto destinace o Španělsko, Černou horu a Chorvatsko.

„Chorvatsko a Španělsko zůstává, na konci září je zavírání moře v Chorvatsku a Černé hoře, lidé toho ještě využívají.“ Zákazníci podle slov Markéty Hlouchové z cestovní kanceláře Autoturist jezdí i začátkem školního roku, ale o poznání méně.

„Na září je Tunisko, Řecko, případně i jižní Itálie se jezdívá. Chorvatsko je pasé, je chladněji, ale i zářijové termíny jsou,“ uvedla se slovy, že klienti volí destinace, kde je teplo, což znamená Turecko a Egypt. Cestuje se také do Bulharska i Chorvatska.

„Ještě i do Chorvatska se jezdí, v září budou slevy, lidi toho využívají. Do poloviny září půjde Chorvatsko, do konce září i Řecko, je tam ještě nádherně, no a Turecko se dá navštívit i v listopadu,“ řekla zástupkyně CK Fox Alena Durčáková.

Podle Venduly Plankové z cestovní kanceláře Fischer se na podzim prodávají zájezdy hlavně do Egypta, Turecka, na Mallorcu a Řecké ostrovy. Dotázané cestovní kanceláře se shodují v tom, že v září už se většinou neúčastní dovolené rodiny s dětmi kvůli školní docházce. Posezonní pobyty volí jak starší osoby, tak studenti, ale také rodiče odrostlejších dětí. Rodiny dětí školou povinných využívají maximálně první týden v září.

Cestujících, kteří vyrážejí v září k moři, je výrazně méně než během letních prázdnin. Jedná se o pokles o 20 – 30 % lidí, nejvíce ubývá rodin s dětmi. Zákazníci zmíněných cestovních kanceláří vybírají zájezdy tak zvaně na poslední chvíli.

„Všichni čekají na last, za katalogovou cenu nikdo pobyty nekupuje,“ zmínila Alena Durčáková z CK Fox. Cenového rozdílu v září a během sezony si všímají také klienti CK Dery. „Lidé mají ještě volno a zájezdy jsou levnější než přes prázdniny,“ dodala Barbora Víchová.

Velmi důležitá je pro turisty možnost dopravy co nejblíže od místa jejich bydliště. „Místo, které lidé zvolí, se odvíjí hlavně od toho, který zájezd létá z Ostravy,“ poznamenala Vendula Planková z CK Fischer a doplnila, že nikomu se nechce jet dalekou cestu z Prahy.

Podobnou situaci řeší i klienti Autoturistu, kteří preferují nástupní místo v Ostravě. Nastává zde problém, protože většina jejich odjezdů je z Prahy a Brna.

(luc)