„Hit letošní sezony jsou jednoznačně pobyty v Polsku, protože se tam drží cenová hladina, kvalita služeb je na velmi dobré úrovni a hodně českých klientů Polsko ještě nepoznalo,“ potvrdil zástupce cestovky Atis, která letos slaví čtyřiatřicáté narozeniny.

Upozornil samozřejmě též na české i slovenské destinace a zdůrazňoval i ty slovinské: „Dá se říci, že by klienti, kteří jezdí na Jadran, neměli opomenout Slovinsko. Je tam krásná příroda, kvalitní služby a už jen průjezdem přes tuto zemi vlastně zažíváte něco neskutečně ekologického a nádherného.“

Chystáte se na dovolenou bez dětí? Ilustrační foto.
Dovolená bez dětí? Relax pouze pro dospělé je stále oblíbenější

Z tuzemských poskytovatelů služeb v oblasti turistického ruchu měl na veletrhu Dovolená 2024 samozřejmě ten největší stánek Moravskoslezský kraj, a to včetně jeho unikátní Technotrasy s průmyslovými památkami.

Nicméně vůbec nejrozsáhlejší expozice patřila polskému sousednímu regionu Śląskie, tedy Vojvodství Slezskému s dominantní aglomerací okolo Katowic. „Jako nejnovější lákadlo doporučuji určitě The Loop, to je velký okruh po našich Beskidách,“ uváděla účastnice veletrhu z Bielsko-Białej.

Oblíbený pokrm pljeskavica.
KVÍZ: Vyznáte se v chorvatském jídle a potravinách? Možná budete překvapení

Polské město Olsztyn lákalo na historické spojení s věhlasným astronomem Mikulášem Koperníkem, Wrocłav zase na své trpaslíky v ulicích, Rybnik na arboretum (všechny informační tabule zavedli i v češtině, jak zdůrazňovali) a Racibórz na čtrnáctý ročník středověkého festivalu s názvem Úsvit Emporia (14. až 16. června).

Ve městě a regionu s bohatou báňskou tradicí, jakým je Ostrava a Moravskoslezský kraj, ukázali naši polští sousedé, že i oni mají co nabídnout – například historické šachty Świety Jan v Krobici (kousek za českými hranicemi na severu Čech) či zdejším obyvatelům bližší šachta Ignacy v Rybniku.

Pohled z dronu na Lipno a Frymburk.
Jihočeské moře poskytne zábavu na vodě i na suchu. A navíc s nádechem Karibiku

Poláci si dokonce troufli i do až žárlivě střeženého českého pivního světa. „Jsme přece blízko a děláme taky dobré pivo. To české se se pije v Polsku a doufám, že polské se bude pít i v Česku,“ prezentovali se z pivovaru Tyskie z města Tychy.

Naopak na farmářskou produkci sázeli z Beskidskiego Hurtu Towarowego a celé menu kuchtili v pojízdném bistru Śląskie Smaki. Nabídli polévky źurek (100 Kč) i krémovou s červenou řepou a rajčaty (90), k mání byla také slezská hovězí roláda s knedlíky kluski a modrým zelím (270), pečené žebra se směsí brambor, kyselého zelí a špeku zvané ciapkapusta (210), vegetariánské lečo s bramborovými knedlíky kopytka (170), chléb se sleďovou pomazánkou nebo se sádlem a kvašákem (obojí 95) a jako dezert buď mrkvový koláč (60), anebo kopu psczyńskou s obsahem „špiritusu“ (100).

Co ohlídat při půjčení auta na dovolené? Pozor na pojistku a písmenka pod čarou

Polština zněla i na pódiu pro doprovodný program, kde mimo jiné tamní polárník vychvaloval český stan: „V pohodě se dá rozložit i na ledovci a není třeba žádné speciální vybavení“.

Nemálo se na Dovolené 2024 prezentovali i Slováci, kteří nabízeli pobyty ze všech koutů své země a nemohla chybět ani jedna z nejpopulárnějších destinací pro Čechy vůbec - Chorvatsko. „Opět očekáváme, že i to bude hitem letní sezony a už předprodej zájezdů je obrovský, hodně jsme jich už taky vyprodali,“ uzavřeli z CK Valaška působící na trhu již od roku 1990 a platící za experty na chorvatské dovolenky.