Komu nevadí pohledy z výšek, pak by neměl v pátek 23. prosince rozhodně vynechat poslední možnost vystoupat na opavskou radniční věž Hlásku a prohlédnout si slezskou metropoli ve vánočním kabátě. Její ochoz bude přístupný od 16 do 19 hodin. Vstupenky jsou k dostání přímo na radnici.

Opavské kino Odboj promítá v pátek 23. prosince od 14 hodin pohádku Kocour v botách, v 16 hodin zhlédnou diváci pokračování populárního snímku Avatar 2. Na Štědrý den si tým kina připravil digitální projekci československých pohádek s vánoční tématikou pod názvem Krteček a Pan Tau nadělují, promítá se od 8.30 do 10.15, a to jedno pásmo dvakrát za sebou, nezáleží tedy, kdy zájemci přijdou nebo odejdou.

Zasněžená Opava. Ilustrační foto.
Statisíce do investic. Co se v Opavě příští rok postaví nebo opraví?

Předvánoční setkání s názvem Pojďme spolu do Betléma se uskuteční v pátek 23. prosince od 16 hodin před kravařským zámkem, lidé si odtud mohou odnést i Betlémské světlo.

Samotný Štědrý den si mohou nejen Opavané zpříjemnit procházkou na Stříbrné jezero. Stalo se již nepsaným pravidlem, že se zde u písčité, nyní štěrkové pláže u restaurace právě 24. prosince dopoledne v 11 hodin scházejí příznivci otužování, aby provedli vánoční ponor do ledových vod sádráku.

Divadlo má otevřeno

O vánočních svátcích nemá zavřeno Slezské divadlo v Opavě. Na Štědrý den potěší malé i velké diváky od 10 hodin muzikálem Mrazík. Na první svátek vánoční 25. prosince přiletí do divadla v 17 hodin Broučci. A druhý svátek vánoční, 26. prosince, bude v divadle patřit populárnímu a velmi oblíbenému muzikálu, který se na repertoáru opavského divadla drží už několik sezon, a to Noc na Karlštejně. Začíná se rovněž v 17 hodin.

Sněhová kalamita na Opavsku, 16. prosince 2022, Opava.
Sníh ochromil Opavsko. Zavřené silnice, nejezdila MHD ani autobusy

Co se dále kultury týká, tak Slezské zemské muzeum a všechny jeho výstavní prostory jsou až do konce roku uzavřeny. V provozu ale bude opavské OKO, konkrétně Dům umění nebo Obecní dům. Otevřeno bude od 27. do 30. prosince od 13 do 18 hodin.

Štěpánské koncerty, „Rybovka“ a další

Na své si během svátků přijdou také příznivci hudby. Například v ludgeřovickém kostele svatého Mikuláše zazní 26. prosince od 17 hodin vánoční koncert Pocta velkým hlasům v podání Martina Chodúra. Vstupné je dobrovolné, rezervace míst není možná.

Takto má vypadat opravený zimní stadion. Vizualizace.
Kdo opraví dosluhující zimák? Vedení Opavy znovu hledá vhodného kandidáta

Tradiční Svatoštěpánský koncert se uskuteční také v Hradci nad Moravicí, konkrétně v tamním kostele svatého Petra a Pavla. Od 14 hodin zde vystoupí Dechový orchestr Hradec nad Moravicí, zazní díla Antonína Dvořáka, Gustava Holsta, Adama Michny z Otradovic, Wolfganga Amadea Mozarta, ale také populární české a světové vánoční písně a koledy.

Vánoční koncert Karla Kostery, na kterém zní nejen vánoční písně a koledy, ale především Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, se uskuteční 26. prosince od 14.30 v kostele svatého Vojtěcha v Opavě. A ještě jedna „Rybovka“. Tentokrát se přesuneme do kylešovického kostela svatého Jana Nepomuckého, který rozezní tóny České mše vánoční - Hej, mistře! Jakuba Jana Ryby v úterý 27. prosince od 15 hodin. Koncert připravil operní umělec Petr Urbánek.

Požár a exploze v bývalé textilce Moravolen. 9. prosince 2022, Opava.
VIDEO: Noční výbuch v bývalé textilce v Opavě, policie prohledala sutiny se psy

Příznivci opavského zpěváka Petra Cieplého, vystupujícího pod jménem P.E.T.R. ani letos nepřijdou o jeho tradiční sváteční akustický koncert. Na programu bude v opavském klubu Art 26. prosince od 19 hodin.

A zajít si zájemci mohou i na diskotéku. Oblíbená Štěpánská zábava se uskuteční v kulturním domě v Dolním Benešově 25. prosince od 20 hodin.

Stěbořický živý betlém

Více než dvacetiletou tradici má ve Stěbořicích živý betlém. Místní i přespolní se vždy na první svátek vánoční v podvečer scházejí u kostela, aby zhlédli scénu narození Ježíše Krista. Toto divadlo pod širým nebem je každým rokem v něčem jiné. Jaké bude to letošní, se mohou přijít diváci podívat 25. prosince v 17 hodin.

Tento autobus MDPO byl darován do ukrajinské Bučače. Vlevo: primátor Opavy Tomáš Navrátil, radní Petr Popadinec. Zprava: Marián Bizub z organizace Cesta naděje života, primátor Bučače Vitali Priak. 15. prosince 2022, Opava.
Opava darovala autobus Bučači z Ukrajiny, pomůže dětem. Shání se elektrocentrály

Příběh bude zahájen u stěbořické orlovny a pokračovat se bude u zmíněného kostela Narození Panny Marie. Do průvodu si mohou vzít návštěvníci lampičky. Dobrovolné příspěvky budou i letos věnovány organizaci Mery´s Meals (pozn. red. v překladu Mariina jídla), která zajišťuje školní jídlo až dvěma milionům těch nejchudších dětí po celém světě. Myšlenka Mery´s Meals je založena na tom, že pokud dětem, které se často doma během dne vůbec nenajedí, ve škole nabídnete jídlo, do školy nejenže přijdou, ale jejich školní výsledky jsou lepší a mají šanci na důstojnější život.

Jedinečná vánoční jízda

Hvozdnický expres je pojem na Opavsku velmi dobře známý, přes sezonu od května do září vozí tento vlak cestující a turisty na trase Opava – Svobodné Heřmanice. Ale vůbec poprvé od zastavení pravidelné dopravy na trati na jaře 2014 budou mít zájemci možnost se tímto expresem svézt zimní krajinou i mimo sezonu. Speciální vánoční vlak bude vypraven v úterý 27. prosince a vyjede v 9 hodin ze stanice Opava východ.

Zimní stadion v Opavě, 20. ledna 2022, Opava.
Klubům v Opavě rostou náklady na energie. Pomoc žádají hokej, fotbal i basket

Zastavovat bude na všech pravidelných zastávkách, tedy v Kylešovicích, Oticích, Slavkově, Štáblovicích, Dolních Životicích, Litultovicích, Mladecku, Jakartovicích a Svobodných Heřmanicích, kam dorazí v 10.15 hodin. Zpět do Opavy pojede expres ze Svobodných Heřmanic ve 12.46 hodin. Jízdenky se budou prodávat přímo ve vlaku, jejich rezervace a předprodej neprobíhá. Kapacita vlaku bude asi sto míst k sezení. Ještě dodejme, že tuto vánoční jízdu finančně podpořil Mikroregion Hvozdnice.

Plavání a bruslení

V provozu budou během svátků také některá sportoviště. Například kravařský aquapark je otevřen 26. prosince od 8 do 21 hodin, týká se to bazénu i sauny a solária. V rámci tradiční akce s názvem Opavské Vánočky bude probíhat bruslení na zimním stadionu a plavání v městském bazénu. Pro rodiče s dětmi, děti a mládež je vstup volný. Bazén bude otevřen od 27. do 30. prosince od 8 do 11 hodin. Zabruslit si do Opavy mohou zájemci přijít na Štědrý den a první svátek vánoční 25. prosince od 10.15 do 11.45 hodin, druhý svátek 26. prosince bude zimák na veřejné bruslení otevřen od 16.15 do 17.45. Středa 28. a čtvrtek 29. prosince je bruslení na programu od 17.45 do 19.15, v pátek 30. prosince je otevřeno od 13 do 14.30 a na Silvestra od 11.15 do 12.45.

Obchodní dům Breda, 16. února 2022 v Opavě.
Opravy staré opavské Bredy pokračují. Co už je hotovo a co se chystá?

A bruslit se bude také v kravařské Buly aréně. Vánoční veřejné bruslení se koná na Štědrý den od 9 do 11 hodin, 25. prosince od 14.45 do 16.15 hodin, 26. prosince je pak led veřejnosti k dispozici od 12.30 do 14 hodin.