V Opavě zahájili svoz vánočních stromků ihned po novém roce, kdy se u kontejnerových stání vyskytovaly pouze ojediněle. Největší nápor na odvoz začíná pracovníkům opavských technických služeb v tomto týdnu a dnech následujících. Této činnosti se věnují dvě čety, což je šest zaměstnanců.

Špaček. Ilustrační foto.
Jací opeřenci žijí na Opavsku? Zapojte se do dalšího sčítání

„V nejexponovanějším období je odváženo zhruba 36 metrů krychlových denně. Odvoz probíhá dle potřeby, předpokládáme do začátku února. Celkem bývá odvezeno přibližně 500 metrů krychlových vánočních stromků,“ uvedl provozně-technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek, jenž prozradil, kde vánoční stromečky Opavanů končí: „Jsou odváženy do areálu městského zahradnictví, kde jsou drceny na štěpku, kterou následně využíváme k mulčování keřových výsadeb ve městě.“

Bohužel se ale stále najdou tací, kteří stromek pouze vyhodí z okna. „Nejenže znečišťují veřejné plochy, ale komplikují a prodlužují práci našim zaměstnancům. Prosím tedy občany, aby stromky odkládali pouze na místa k tomu určená,“ vyzývá na závěr Martin Girášek.

Ilustrační foto.
Práce na novém opavském aquacentru pokračují dále

Se svozem začali také ve Vítkově. „Odvážíme postupně a stíháme, takže jsme nemuseli zřídit speciální skupinu. Samozřejmě budou nasazeny i speciální kontejnery na určitá místa, aby lidé nemuseli se stromečkem chodit nikam daleko,“ prozradil ředitel Technických služeb Vítkov Petr Franěk.

Svoz stromečků zajišťují i některé další obce. Například slavkovští obyvatelé mohou na sběrná místa u kontejnerů přinést stromky očištěné od ozdob v sobotu 11. a 25. ledna vždy do 12 hodin.

Nesmíme zapomenout ani na několikaletou tradici dobrovolných hasičů z Palhance, kteří pořádají akci s nádechem recese pod názvem Spal si svůj stromeček. „Letos se akce uskuteční v sobotu 18. ledna od 14.30 hodin u hasičské zbrojnice a bez opékání špekáčků by to samozřejmě nešlo,“ informoval vedoucí jednotky palhaneckých dobrovolníků Eduard Kolb.