Sbírku na Hadince zorganizovali členové motorkářského klubu Beskyd's Raiders, konkrétně prezident tohoto pětadvacetičlenného klubu Ozzef Garba. „Převzali jsme štafetu od našich kamarádů z motorkářského klubu Cannoneers z Frýdku-Místku. Tam to začalo, oni vybrali devět tisíc," uvedl naší redakci Ozzef s tím, že než se motorkáři na Hadinku sjeli, bylo na pomoc Lukášovi vybráno celkem 79 tisíc korun. Po Hadince už je na kontě o deset tisíc víc, tedy 89 tisíc.

Tato částka však zdaleka nestačí. Na speciální postel je potřeba přes dva miliony korun. Sedmadvacetiletý voják Lukáš kolegy přezdívaný Hiro byl těžce zraněn střepinami do hlavy na misi v Afghánistánu loni v září. Leží v olomoucké vojenské nemocnici a rodina, přátelé, známí i zcela neznámí lidé se mu snaží všemožně pomoci.

Podle slov Hynka Čecha, místopředsedy pražského nadačního fondu REGI Base, který pomoc zraněným vojákům zastřešuje, bude Lukáš převezen do Sanatorií Klimkovice u Ostravy, kde by měl mít tuto speciální postel k dispozici.

„V Klimkovicích bude Lukáš rok cvičit a rehabilitovat," dodal Hynek Čech. Dvoumilionové speciální lůžko budou ale v Klimkovicích využívat i další lidé po těžkých úrazech. I proto jeden z organizátorů sbírky na severní Moravě a ve Slezsku Radovan Koreň sbírku nazývá Kámen pro zraněné vojáky.

Radovan Koreň, sám bývalý voják, nyní na své chatě Ostrá v Ostravici v akci pokračuje a upozorňuje, že zdaleka nekončí. Každý, kdo na určené místo u jeho chaty položí kámen a tento kámen označí, přispívá tím dvě stě korunami na pomoc Lukášovi a dalším jeho kolegům i jejich rodinám. Z položených kamenů vznikne pomník Adriana Wernera a dalším padlým a zraněným vojákům.

V chatě budou k dispozici prezenční listy, na něž si každý připíše částku, kterou daroval.

Chata Ostrá se nadcházející neděli 26. května opět stane hlavním dějištěm celé této iniciativy. Motorkáři z Beskyd's Raiders zde Radovanu Koreňovi přivezou zbytek peněz, které mezi sebou vybrali. K mohyle položí i kámen se svými insigniemi. „Jde o to, abychom si navzájem předávali štafetu při velkých akcích a v pomoci pro Lukáše pokračovali," dodal Ozzef.

Kdo jsou Beskyd's Raiders?

Motoklub Beskyd's Raiders občanské sdružení (dále jen B.R.o.s.) sdružuje členy, kteří přijali společný název symboliku a dohodli se na vnitřním uspořádání klubu a společném prosazování svých zájmu.

B.R.o.s. je nezávislý klub, který nepodléhá složkou nebo chapterem žádnému jinému existujícímu klubu. Posláním klubu je zabezpečení a vytváření podmínek pro motocyklovou činnost všech svých sdružených členů. Činnost B.R.o.s. je zaměřena především na mototuristiku, společné klubové a kulturní akce, a to nejen pro své členy, ale také pro širokou motorkářskou veřejnost.

Aktivně se také zaměřuje na podporu neziskových organizací, které se věnují zdravotně a mentálně postiženým dětem a spoluobčanům. Více na www.najezdnici.cz.