Například minulý týden pomohly usvědčit viníka dopravní nehody v Hlučíně. U místního Penny Marketu vjel před autobus řidič osobního vozidla, udělal myšku a před náhlým odbočením na Rovniny došlo ke střetu.

„Autobus už to nemohl ubrzdit. V tomto případě jsme použili kameru, na které bylo jasně vidět, kdo za nehodu mohl. Bez problémů jsme rozpoznali také registrační značku," vysvětloval velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Strážníci zde mají k dispozici celkem devatenáct kamer, z nichž je osm otočných a jedenáct stacionárních. Systém funguje od roku 2005 a důsledně jsou monitorovány zejména příjezdové cesty. „Jsme průjezdné město. Na všech příjezdech máme kamery v HD rozlišení. Celá hlavní komunikace I/56 je z devětadevadesáti procent pokryta.

Někteří řidiči porušují pravidla silničního provozu. Na těchto kamerách je dokážeme snadno zachytit, a to i jejich poznávací značku," pokračoval.

Současný počet kamerových bodů by se rozšiřovat neměl. „Není k tomu důvod. Devatenáct kamer je dostatečných. Rádi bychom ale zapracovali na zkvalitnění přenosu mezi samotnými kamerami a naším operačním střediskem. Někde totiž používáme bezdrát, nejlepší by přitom byl přenos přes optické kabely," doplnil ještě několik vět Luděk Olšovský.

Nová kamera v autobusové čekárně

Celkem třináct kamerových bodů používají také ve Vítkově. Nejnovější přibyl loni v místní autobusové čekárně.

„Zdržovaly se zde nepřizpůsobivé osoby, které popíjely alkohol a obtěžovaly ostatní. Teď už je to mnohem lepší," uvedl vedoucí strážník Městské policie Vítkov Roman Mišáček. Ve městě jsou kamery rozmístěny na několika místech. Zmiňme například náměstí Jana Zajíce, areál místního TJ anebo třeba kostel.

„Dohledový systém bychom rádi ještě rozšířili. Hodilo by se nám to například u Střediska volného času nebo u mateřských škol," připojil několik postřehů.

Pět otočných a osm stacionárních kamer ve Vítkově slouží nejenom jako dobrý preventivní prostředek, ale pomáhá také při odhalování trestné činnosti. „Lidé vědí, které plochy jsou monitorovány a dávají si pozor, aby se nedopouštěli nezákonného jednání.

Kamery nám pomohly v mnoha případech. Vzpomínám si na jeden, kdy zloděj využil chvilky a z tašky jednoho občana odcizil peněženku. Díky kamerovému systému byl později usvědčen z krádeže," dodal Roman Mišáček.

Systém rok a půl funguje i v Kravařích

Nových sedm kamer od loňska střeží pořádek také v Budišově nad Budišovkou, kde byl kamerový systém zaveden v roce 2011.

„Nejprve jsme měli tři kamery, pak k nim přibyly další tři a loni jsme udělali sedm nových bodů," popisoval budišovský místostarosta Patrik Schramm, který ještě připojil: „Stáli bychom o další kamery, ale je to otázka peněz. Uvidíme, jestli se nám podaří zařídit dotaci.

Snažili jsme se pokrýt zejména důležitá místa ve městě, mezi něž se řadí kulturní dům, sportovní hala nebo třeba Středisko volného času."

Rok a půl strážníci využívají kamery také v Kravařích. V současnosti jich zde funguje devět, v budoucnu by pak mohly vzniknout další kamerové body. „Je to výborná prevence, která zároveň může posloužit jako represe. Monitorujeme například náměstí, ulici Opavskou nebo Zámeckou a další," mínil velitel Městské policie Kravaře Libor Pospiech.