Není to tak dávno, co počet kamer rozšířili v Ludgeřovicích. Momentálně jich zde mají už čtrnáct. Několik z nich pokrývá obecní úřad a okolí, další přibyly u nového dětského hřiště a zdravotního střediska, snímána jsou také například parkoviště u zdejšího kulturního domu.

Záznamy se uchovávají po dobu dvaasedmdesáti hodin. „Kamerový systém se nám stoprocentně osvědčil. V budově obecního úřadu jsme vyčlenili místnost s počítačem, kde se data ukládají. V minulosti jsme dokonce napomohli k dopadení organizované skupiny zlodějů, která se zaměřovala na auta," popisoval ludgeřovický starosta Daniel Havlík, jenž je zároveň náměstkem hejtmana pro dopravu a životní prostředí.

Vzápětí ještě dodal: „Na parkovišti u společenského domu došlo ke krádežím. Údajně se proslýchalo, že máme pouze falešné kamery. Jak se dotyční přesvědčili na vlastní kůži, byly pravé. (úsměv) Díky našim záznamům se pachatele povedlo vypátrat. Od policie se nám pak dostalo poděkování," doplnil.

Už tři roky kamery používají také v Bolaticích. Úvahy týkající se zavedení podobného systému začaly vznikat před deseti lety. K samotné realizaci pak došlo před čtyřmi roky. „Musíme říct, že je to velice úspěšné. Systém pomohl k objasnění některých trestných činů anebo také dopravních nehod.

Záznamy uchováváme po dobu deseti dnů. Provoz zajišťuje pracovník dané firmy, data jdou k policii," uvedl bolatický starosta Herbert Pavera s tím, že zřízení šesti kamer a zprovoznění celého systému stálo do milionu korun. Za tři roky se kamery v Bolaticích osvědčily a není vyloučeno, že dojde k rozšíření.

Kde o kamerách zatím pouze diskutují, je Dolní Benešov. „Hovořilo se o tom, ale kamerový systém jako takový si zatím pořizovat nebudeme. Ve městě nemáme služebnu státní policie a nemáme ani městskou policii. Nebylo by to tedy podle nás tak účinné. Uvažovali jsme pouze o umístění kamer na vjezdech a výjezdech do města. Tohle je ale zatím ve fázi úvah.

Ze zkušeností víme, že zde dochází k určitým potížím. Jedná se například o krádeže," poznamenal místostarosta města Jiří Krömer. Na řešení problémových míst ve městě mají svůj recept. „Osvědčilo se nám je nasvětlovat. Jedno takové se nacházelo například na hřišti za základní školou. Byla zde tma a docházelo k ničení sítí nebo umělého povrchu. Jakmile jsme to nasvítili, výrazně se to zlepšilo," uzavřel.