Městský dohledový kamerový systém má slezská metropole k dispozici od roku 2001. Průběžně přibývaly nové body, jejichž prostřednictvím městská policie (MP) dohlíží, zda nedochází k porušování zákona.

Systém je napojen na operační středisko MP i na obvodní oddělení státní policie. V roce 2016 došlo k modernizaci dohledového pracoviště v budově MP v Krnovské ulici a vyměnila se i některá zařízení.

V tomto trendu chce opavská radnice pokračovat i v letošním roce. Na dodržování pořádku by měly dohlížet tři nové kamery.

Ilustrační foto
Volná místa v kraji? Firmy hledají lidi hlavně na sociálních sítích

„V současné době máme v provozu osmnáct kamerových bodů. Tři jsou analogové, zbytek digitální. Nyní chceme pořídit další tři. Konkrétně na křižovatce ulic Nákladní a Obloukové, Ostrožné a U Pošty, a nakonec na křižovatce Nákladní a Pekařské ulice. Body jsou vytipovávány v součinnosti s Policií České republiky,“ říká mluvčí města Lada Dobrovolná.

Proč se radnice rozhodla právě pro zmíněné tři lokality? Na křižovatce Nákladní a Obloukové se vzhledem k blízkému Obchodnímu centru Breda&Weinstein pohybuje mnoho lidí a kamera má mimo jiné pohlídat veřejný pořádek zvláště při pořádání fotbalových zápasů, protože tímto místem procházejí fanoušci mířící na stadion.

Budišov nad Budišovkou. Ilustrační foto.
V Budišově se začne opravovat náměstí

Ze stejného důvodu má začít fungovat i kamera na křižovatce Nákladní a Pekařské, navíc jde rovněž o místo s hustou dopravou, v blízkosti se pak nachází i noční podnik. Bod v centru Opavy na rohu ulice Ostrožné a U Pošty pak bude spuštěn hlavně kvůli velké koncentraci lidí.

Jestli se kamerový systém letos rozšíří, ale záleží na přiklepnutí dotace z Ministerstva vnitra ČR. Pokud by na ni město nedosáhlo, zažádá o ni znovu příští rok. Kromě kamer mají být pořízeny i dva LED TV monitory na dohledové pracoviště v Hrnčířské ulici, které využívá státní policie. Celá akce si vyžádá náklady ve výši 840 tisíc korun, přičemž město žádá odotaci ve výši 550 tisíc, zbytek uhradí ze svého rozpočtu.

„Pokud budeme úspěšní a věřím, že ano, kamery by měly být umístěny do konce tohoto roku,“ dodává Lada Dobrovolná.

Jakub Šiřina - Ilustrační foto.
Jakub Šiřina: Závěr zápasu jsme odehráli hlavou
Stavba silnice - Prodloužená Rudná. Ilustrační foto.
Zamítnuté stavební povolení na prodlouženou Rudnou? Součást plánu