Podle Josefa Dudka, ředitele Dětského ranče, neziskové organizace, to přitom není poprvé, co se musí zařízení pro handicapované děti vypořádat s podobným útokem. Před několika lety neznámí surovci během noci ve stáji svázali a ubili jednoho koně, pak dětem zničili záhon s vypěstovanou zeleninou. „Podobnou otravu jsme tady měli před třemi lety, tehdy uhynulo několik zvířat, většinou kozy, ovce a drůbež. Lama tehdy otravu přežila, od té doby je ale slepá,“ posteskl si šéf ranče. Podle jeho slov nelze dalším otravám zabránit jinak, než kolem výběhů nainstalovat bezpečnostní kamery a oplocení. „Uvažovali jsme o tom už před třemi lety, ale bohužel jsme na to zatím nenašli peníze,“ řekl.

Nyní se ale v tomto směru hlučínskému ranči blýská na lepší časy. Pomoci mu chtějí lidé z některých opavských firem, kteří zdarma ranči dodali a nainstalovali kamerový systém. „Obtelefonovali jsme kolegy z branže – naše dodavatele těchto kamerových systémů – a ti pomohli. Kolegové z firmy Abbas dodali zdarma technologii, firma Argos pak kabeláž,“ uvedl ředitel společnosti Seys Security, s. r. o., Petr Volný, jehož firma celý projekt zastřešila, kamerový systém namontovala a příští týden jej oficiálně ranči předá. Ranč tak získá 7 kamer včetně kamer skrytých, a to za více než sto tisíc korun. „Všichni chceme, aby se takový barbarský útok již nikdy neopakoval,“ dodal Petr Volný.

Dětský ranč v Hlučíně vznikl před osmi lety jako hipoterapeutické centrum, slouží ale zároveň jako výletní místo pro rodiny se zdravými dětmi. K vidění jsou zde desítky zvířat, kromě kamerunských ovcí jsou to především koně, poníci, kachny, husy a další domácí drůbež.