Tenké linky, fantaskní svět a důraz na detail. To jsou společné jmenovatele obrazů a ilustrací Kamila Zajíčka z Píště. Jeho typický rukopis si našel své publikum a práce třiadvacetiletého výtvarníka se už objevily na dvou výstavách v Opavě a Praze, a také například na spodních stranách skateboardů.

Čerstvě si talentu z Opavska všimla společnost Koh-I-Noor Hardtmuth, která vydává omalovánku právě s ilustracemi Kamila Zajíčka.

„Při své tvorbě používám jenom obyčejné vodovky právě od Koh-i-Noor a občas bílou temperu. Protože mnoho lidí tyto barvy nepoužívá, tak mě napadlo, že bychom mohli spolupracovat. Rozhodl jsem se tedy poslat pár fotek výtvorů se stručným portfoliem.

Popravdě jsem od toho mnoho nečekal. Nakonec mi přišla super zpráva, jestli bych neměl zájem udělat omalovánku pro děti," popisuje začátek spolupráce se známou značkou Kamil Zajíček.

Nakonec pro omalovánku nazvanou Vodovánky vytvořil deset postaviček v jeho typickém stylu.

„Vždycky je stránka s mou vybarvenou verzí a stránka, kde je postavička předkreslena k vybarvení. K omalovánce je i stručný návod, jak barvy používat. Snažil jsem se udělat postavičky tak, ať jsou vtipné, originální a hlavně ať září pestrými barvami," doplnil Kamil Zajíček.

Vodovánky si budou moci lidé koupit v průběhu roku 2015 a kromě českého trhu jej společnost Koh-I-Noor bude distribuovat také v zahraničí.

Kamil Zajíček: Nápadů mám dostatek

Kamil Zajíček

Kdy jste s malováním začal?

Začal jsem malovat asi před pěti lety. Měl jsem dost času, protože jsem ukončil studium. Dříve jsem dělal různé kresby na počítači a to mě přestalo bavit, tak jsem zkusil vodovky. Udělal jsem jeden obraz, který jsem dal kamarádovi k narozeninám, a pak mě napadlo, že bych si mohl udělat něco pro sebe do pokoje. Začal jsem tedy malovat a postupně zlepšovat svou techniku a styl.

Co všechno máte na výtvarném poli za sebou?

Zatím toho moc není. Měl jsem letos teprve první výstavu, která se jmenovala Uncertain Destinations v Opavě v Obecním domě a v pražském Horsefeathers obchodě. V únoru bude mít tato výstava třetí zastávku v pražské kavárně Pavilon grébovka.

Měl jsem tu možnost navrhnout dva skateboardy, což je splněný sen. Nemohu zapomenout také na omalovánku. Letošní rok byl pro mne hodně produktivní.

Kolik času malování věnujete?

Snažím se malovat každý den. Poslední dobou jsem maloval od rána do včera a pracoval především na dokončení omalovánky. Když pracuji na svých obrazech, tak je to proměnlivé. Někdy nevydržím déle než dvě hodiny, jindy klidně celý den.

Občas si dávám jen takový trénink, ať nevyjdu ze cviku, protože když člověk nemaluje třeba dva týdny, tak to pak je hodně poznat a nemá takový cit.

Co vás baví mimo malbu?

Mimo malbu hlavně skateboarding. Jezdím už asi 15 let a čím starší jsem, tím víc mě to baví. Podobně mne baví také natáčení videí ze skateboardingové oblasti. Kvůli tomuto sportu jsem vlastně začal malovat, protože každá deska má svým způsobem umělecké dílo na svém potisku.