Hlasujte v anketě: Podpoříte tuto petici?

Rozhodli jste se uspořádat podpisovou akci a na ní posbírat podpisy, které by byly důvodem i tlakem na vedení města k dosažení vašeho cíle. Jaký má vaše akce ohlas?

O podpisové akci Žádost o projednání městského koeficientu daně z nemovitosti se ještě jen mluvilo, ale zájem už byl veliký. Prostě jsme se pustili do problému, který trápí všechny obyvatele Opavy.

Jen během pondělka zde bylo tak padesát lidí s tím, že chtějí podepsat, nebo se i ptali, jak nás mají podpořit a třeba si i vzít listiny a obejít další lidi. Akce začala v úterý 9. února a potrvá do 10. března.

(Během našeho asi půlhodinového povídání přišlo nebo zavolalo do kadeřnictví dalších deset lidí, pozn. redakce)

Co vás vedlo k této iniciativě?

Lidem tato daň a její nově stanovená výše vadí. Víme to a lidé nám to stále potvrzují. Peníze, které město chce za to, že si dokázali svou prací vybudovat nebo za vydělané peníze něco koupit, jsou vysoké. Radní i primátor jsou odtrženi od reality, nevědí, jaké jsou zde životní náklady.

Srovnávat průměrné mzdy v našem regionu s jinými nelze, dobře vím, kolik v Opavě lidé vydělávají. Jsem mezi lidmi, mluvím s nimi, znám jejich problémy, jejich výdaje a náklady na život a vím, že pro ně je to veliký zásah do rozpočtu. Ostatně pro mne samotnou také.

Když sleduji zprávy, je jasné, že politici chtějí daň do budoucna ještě zvýšit. Aby k tomu nedošlo, bylo by třeba udělat takovou akci celorepublikově.

Co přesně je cílem vaší podpisové akce?

Cílem naší akce je navrácení platby daně z nemovitosti na původní úroveň, tedy koeficient jedna. Domnívám se, a zdaleka nejsem sama, že takto nastavená daň je nespravedlivá.

Lidé, kteří si nemovitost pořídí, ji už mají řádně zdaněnou – z vydělaných peněz, za kterou ji koupili, řádně odvádí daň z příjmu fyzických osob, platí DPH. Jsou tak vlastně trestáni za svoji pracovitost. Proto tvrdíme, že je tato daň zlodějská a lidé by ji neměli ve své podstatě platit vůbec.

Jak tedy bude podpisová akce probíhat?

K dispozici budou podpisové archy, kde se lidé budou moci podepsat a vyslovit tak svůj názor. Ty budou buď přímo v kadeřnictví Maxim na Kolofíkově náměstí 13, nebo ke stažení na internetu. Takže každý, kdo bude chtít, může si listinu vytisknout a nechávat podepsat další občany ve svém okolí.

Lidé vše najdou na facebooku, na stránkách Opaváci, necháme si vše líbit? Kdo není k facebooku připojen, může mi napsat na k.blafkova@centrum.cz a já mu listinu zašlu.

Vyplněné listiny se pak budou shromažďovat zde v kadeřnictví, abychom měli přehled, kolika lidem vysoká daň vadí. Věříme, že se lidé do akce zapojí, každý z nás má určitý svůj okruh známých a každý musí daň odvádět. A určitě nikdo nechce platit takové velké peníze.

Co bude, až podpisování skončí?

Chceme podpisovou akci se všemi podpisy veřejně předat primátorovi města Opavy. Rádi bychom, kdyby se na Horním náměstí sešlo co nejvíc lidí a byli tomuto předávání přítomni. Datum a hodinu, kdy k tomu dojde, včas oznámíme.

Tento pátek vás ale čeká první schůzka s primátorem Stanjurou. Jdete na ni s nějakými konkrétními požadavky, nebo vyčkáte, jak se bude vyvíjet?

Počkáme, jak se vše vyvine. Tuto akci neorganizuji sama. Iniciovali jsme ji dvě a hned se přidalo několik dalších. Přesně víme, co od vedení města chceme požadovat. To bude naše pevné stanovisko, se kterým samozřejmě půjdeme i na jednání zastupitelstva.

Martin Kůs

(Pozn. redakce: problém budeme průběžně sledovat)

Opavanka: Vyšší daň je důsledkem špatného hospodaření města

Po vládní úpravě výše daně z nemovitosti a udržení místního koeficientu 2 vyletěla částka za vlastnictví nemovitosti v Opavě hodně vysoko. Opavanům se to nelíbí, Hláska však argumentuje propadem daňových příjmů.

Podle zhotoveného přehledu budou nejvyšší daň z nemovitosti platit lidé v Opavě, v Karlových Varech, v Pardubicích, v Ústí nad Labem a v Olomouci. „To je snad postavené na hlavu. Město mi nepřispělo na byt ani na jeho opravu. Všechno jsem musel zafinancovat sám a teď mě magistrát trestá za to, že jsem si opatřil vlastní bydlení.

Jen čekám, kdy na nás bude uvalena ještě daň z kyslíku, který občas ve vzduchu také dýcháme a zatím zadarmo,“ zlobí se Milan Bena a rozhodně není sám.

Kamila Blafková poslala otevřený dopis primátoru Zbyňku Stanjurovi (ODS), v němž protestuje proti letos zvýšené dani. „Zjistila jsem si, že Opava má daň z nemovitosti vyšší než Praha a dvojnásobnou než Ostrava. V Praze za 75 m2 byt v panelovém domě zaplatí 900 korun, ale v Opavě naši spoluobčané zaplatí za stejný byt 1 260 korun. V Ostravě dokonce za byt o stejné velikosti zaplatí 630 korun.

Připadá Vám to adekvátní, pane primátore?“ ptá se Kamila Blafková.

Oslovený upozorňuje, že v něčem je Opava dražší a v něčem zase levnější než jiná města. „Navrhl jsem a spolu se svými kolegy z koalice prosadil poplatek za odvoz odpadu ve výši pouhých 200 korun na osobu a rok. Je to jedna z nejnižších sazeb v celé republice. Znamená to, že každý občan Opavy za tento poplatek ročně ušetří 300 korun,“ informuje primátor.

Kamila Blafková je přesvědčena, že vyšší daň je důsledkem špatného hospodaření města a jako příklad uvádí Slezanku. „Pane primátore, zkuste také takto hospodařit: prodejte svůj dům za 3 miliony a za 5 milionů ho kupte nazpět, nechte ho zbořit a za 15 milionů si nechte postavit nový dům. Který podnikatel by takhle vedl svou firmu?“ ptá se pisatelka.

Primátor však oponuje: „Město nikdy Slezanku neprodávalo, byla státním majetkem, který stát privatizoval. Je pravda, že město objekt Slezanky koupilo a že kupní cena byla velmi vysoká. Chceme, aby v celém prostoru mezi Horním náměstím, Rybím trhem, ulicí Popskou a Ostrožnou vznikly moderní stavby sloužící pro bydlení, obchod, kanceláře a kulturní vyžití.

Odhadovaná výše investice překračuje 1 miliardu korun. Tyto peníze ovšem investuje soukromá společnost a ne město. Takže neplatí, že něco zboříme a za peníze daňových poplatníků to postavíme znovu.“

Lidé mohou proti vysoké dani podepsat petici ve Studiu Maxim na Kolofíkově nabřeží 13.

Jitka Hrušková