„Přijel jsem se seznámit a navázat styky. Opava je pro nás významné město, působí zde dvě kanadské firmy," uvedl Jelinek. Jednání velvyslance a dvou zástupců obchodní sekce ambasády s primátorem Martinem Vítečkem a vedoucím oddělení zahraniční spolupráce a vnějších vztahů Jaroslavem Machovským trvalo zhruba hodinu.

„Byla to velice příjemná schůzka. Dohodli jsme se na další, zejména hospodářské spolupráci. Pan velvyslanec mě pozval na večeři. V nejbližší době se pak setkají zástupci radnice a ambasády, aby dohodli bližší spolupráci," vysvětlil po jednání Víteček.

V Opavě působí dvě kanadské firmy, KSR a Protech Oxyplast. V minulosti do Opavy zavítal i Jelinkuv předchůdce a spolupráce pokračovala i v roce 2012, kdy kanadské velvyslanectví zaštítilo festival Další břehy, který se věnoval indiánské kultuře.

Otto J. Jelinek pochází z Prahy, v osmi letech však s rodiči emigroval nejprve do Švýcarska a následně do Kanady. „Firma The Jelinek Cork Group založená jeho otcem patří dodnes ke špičce producentů korku.

Jelinek má za sebou také slavnou sportovní kariéru jako krasobruslař. Spolu se sestrou získali juniorský domácí titul v roce 1955, v letech 1957 a 1958 bronzovou medaili na MS, čtvrté místo na olympijských hrách v Squaw Valley v roce 1960, zvítězili doma i na šampionátu USA v roce 1961, následně získali titul mistrů světa v krasobruslení sportovních dvojic v Praze a profesionálních mistrů světa v krasobruslení sportovních dvojic," informuje Roman Konečný, mluvčí opavské radnice.

Jelinek se poté věnoval byznysu a politice. Dvacet let byl poslancem kanadského parlamentu, od roku 1984 pak byl postupně kanadským ministrem sportu, veřejných prací a financí. Do rodného Česka se vrátil v roce 1994 jako šéf české pobočky a předseda rady ředitelů pro střední Evropu významné firmy Deloitte & Touche.

Od října 2013 je velvyslancem Kanady v České republice.