Jako možné řešení se ukázala realizace nového přepouštěcího kanálu, který spojí sádrák s nedalekou řekou Opavou. S tímto nápadem přišlo město. Jenže vytvořit takovou stavbu není jen tak. Musí se absolvovat povinné administrativní „schvalovací kolečko“, což nějakou dobu trvá. Na tahu je nyní státní aparát.

„Aktuálně je vyhotovena projektová dokumentace na přepouštěcí kanál. Technické řešení projektu bylo 9. června prezentováno zástupcům Ministerstev financí a průmyslu a obchodu ČR. V nejbližších dnech jim bude zaslána projektová dokumentace i s rozpočtem. Žádost o vydání společného povolení na výstavbu již město podalo,“ řekl nám v minulém týdnu Roman Konečný z tiskového oddělení magistrátu.

Pokud půjdou schvalovací procesy hladce a stát schválí financování kanálu, měla by jeho stavba začít letos na podzim. Ještě není jasné, na kolik jeho realizace vyjde, ani kdo ji bude platit. „S největší pravděpodobností ji uhradí stát, ale vše je v jednání,“ pokračoval.

Jak již bylo zmíněno, práce na některých místech sádráku jsou pozastaveny. Aktuálně magistrát neumí odhadnout, jak dlouho tento stav potrvá.

„Město ve spolupráci se státem a zhotovitelem však dělají vše, co je v jejich silách, aby doba přerušených stavebních prací netrvala dlouhou dobu. Se zvýšenou hladinou Stříbrného jezera nikdo nepočítal. Bohužel už nyní je jasné, že k posunu realizace revitalizace opravdu asi dojde. O jak velké časové zpoždění půjde, zatím nevíme. Vše závisí na povolovacích procesech a na akceptaci výstavby přepouštěcího kanálu ze strany státu,“ dodal Roman Konečný.

Původně měla být letošní rekreační sezona na sádráku úplně zrušena, protože se zde místo opalujících a koupajících návštěvníků měly prohánět pracovní stroje. Pobyt na jezeře nicméně v některých částech možný je, například v prostoru u písečné pláže, město to ale nedoporučuje.