Některá města a obce v okrese letos čekají opravy rozsáhlejší, jinde se bude jednat o zásahy menšího rázu. Tak či tak na ně společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) vynaloží téměř 170 milionů korun. Více než 66 milionů bude investováno do kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod.

Konkrétně v Opavě projdou letos rekonstrukcí kanalizace v ulicích Husova, Těšínská, Polanova, Wolkerova, Polní, Filípkova, Zborovská nebo Denisovo náměstí. To vše za zhruba 35 milionů korun.

Významné stavební práce proběhnou v čistírnách odpadních vod ve Vítkově či v Háji ve Slezsku, kde dojde k rozšíření čističky tak, aby se na ni v budoucnu mohly napojit další lokality. V současné době čistírna funguje pro Háj ve Slezsku a místní části Chabičov, Smolkov a Lhotu u Opavy. Předpokládá se však, že v budoucnu by se po rozšíření mohly napojit i Mokré Lazce, Štítina a Nové Sedlice.

„Ke zvýšení kapacity dojde také v případě čistírny v Dolním Benešově, která je již na hranici projektovaného objemu čištění odpadních vod. Bude tak možné uvažovat o napojení dalších oblastí, jako je odkanalizovaná lokalita Zábřeh," komentoval ředitel SmVaK Jan Tlolka s tím, že náklady na tyto tři stavby přesahují 22 milionů korun.

NAPOJENÍ ZÁBŘEHU? ZATÍM V PLÁNU NENÍ

V Dolním Benešově však v otázce napojení Zábřehu na čistírnu stojí nohama pevně na zemi.

„O plánovaném rozšiřování čistírny vím. Možné napojení Zábřehu již bylo součástí projektu odkanalizování této části, ale musím říci, že zatím to moc reálné není. Důvod je prostý nedostatek financí," konstatoval starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Oprav se v letošním roce dočkají také vodovodní sítě, v Opavě se bude jednat například o ulice Olomoucká, Čechova, Ratibořská nebo 28. října.

„Modernizovat se ale budou vodovodní řady i v dalších místech v okrese jako v Oticích, Budišově nad Budišovkou a v Malých a Velkých Hošticích," uvedl ředitel vodovodů SMVAK Milan Koníř. Více než 24 milionů si pak vyžádají rekonstrukce vodojemů v Chvalíkovicích, Třebomi, Žimrovicích, Rohově či v Ludgeřovicích.