Ačkoli lídrem komunálek byl Igor Hendrych, už dopředu bylo avizováno, že v případě úspěchu usedne na primátorské křeslo dvojka na kandidátce, Tomáš Navrátil.

Jak naší redakci potvrdil, jednání o koalici začala už včera. Za vítězem voleb se naše redakce vypravila v sobotu ve večerních hodinách do štábu, který sídlil v horním patře restaurace U Tiskárny.

Společná fotografie vítězné opavské buňky hnutí ANO, jejíž štáb se nacházel v horním patře Restaurace U Tiskárny v Opavě. Foto: Deník/Petr Dušek

Hnutí ANO 2011vyhrálo volby v Opavě. Co na výsledek říkáte?
Je to úspěch. Nicméně jsme se snažili dosáhnout ještě o něco výše, jakási hranice pro nás byla 25 procent. Do zastupitelstva se dostalo deset stran a hnutí. Rozložení sil je tedy poměrně velké a jednání budou náročná, ale budeme pracovat s tím, co je.

Neusnadní vám sestavování koalice výsledky, kterých ve volbách dosáhla Osmička? (pozn. red.: Osmička je opoziční uskupení v opavském zastupitelstvu, součástí je ANO 2011, ODS a Piráti)
Ano, samozřejmě. ODS a Piráti jsou nám v rámci jednání hodně blízko. Během posledních let to byli naši partneři v opozici. Ale jak jsme deklarovali předem, budeme se snažit jednat se všemi.

Budeme chtít znát jejich požadavky, jejích nároky. Pro nás je důležitý program, abychom jej společně naplnili.

Když jste zmínil program, které body z něj jsou pro vás absolutně prioritní?
Chtěli bychom dobudovat síť infrastruktury, tedy to, co jsme avizovali. Parkoviště v centru města, podzemní parkoviště za Slezankou, parkoviště v lokalitách sídlišť, tedy v Kylešovicích, i když ty úplně prioritní nejsou, hlavně v Kateřinkách, dále u Východního nádraží, tam by měl určitě stát parkovací dům.

Další prioritou jsou sportoviště, které chceme dotáhnout do konce. To znamená rekonstrukce zimního stadionu, současného bazénu a stavba nového hobby bazénu v areálu Karnoly. Důležitým tématem je i dobudování a dopracování Slezanky, která hyzdí centrum. Všechno je o diskuzi.

Online reportáž

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

Celá on-line reportáž ZDE