Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidáti debatovali v Opavě věcně

Opava - Znají moravskoslezští představitelé politických stran problémy regionu? Vědí, co občany nejvíce trápí? Jak je chtějí řešit? A chtějí vůbec?

24.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Strakonický deník

Šest kandidátů šesti politických stran a seskupení se v pondělí vpodvečer snažilo v Loutkovém divadle v Opavě voliče přesvědčit, že ano, a nabídnout jim své plány, pokud je zvolí. Předvolební debaty s kandidáty do krajských voleb pořádají televize RTA a regionální Deníky. Ta pondělní byla úvodní ze čtyř těchto setkání.

Hosty opavské debaty byli lídr ČSSD do krajských voleb, bývalý ministr zemědělství a současný předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas, opavský primátor a „dvojka“ na kandidátce ODS Zbyněk Stanjura, lidovecký náměstek hejtmana a druhý na kandidátce KDU-ČSL Petr Adamec. Diskutovat přijeli i třetí v pořadí na kandidátce KSČM a místostarostka Města Albrechtic Jitka Hanusová, ekologický poradce Zdeněk Frélich, který má číslo sedm mezi kandidáty Strany zelených, a starosta Vítkova a „osmnáctka“ na kandidátce nově vzniklé koalice Osobnosti kraje Pavel Smolka.

Vyjadřovali se ke stavbě přehrady v Nových Heřminovech, dopravnímu propojení Ostravska, Opavska a Krnovska a budoucnosti učňovského školství. Diskutovali věcně, bez urážek, k častějším slovním přestřelkám a napětí občas došlo hlavně mezi kandidáty ODS a ČSSD. Nové Heřminovy: přestřelka mezi Palasem a Stanjurou Nádrž v Nových Heřminovech rozděluje nejen lidi v této obci, ale stal se z ní politický problém.

Krajští zastupitelé před pěti lety podpořili projekt velké přehrady, která by ochránila občany před velkou vodou, ale muselo by jí ustoupit všech 260 domů v obci. Nakonec vláda schválila takzvanou malou variantu – zatopena bude jenom část Heřminov a zbourá se 56 domů. Stavět se má začít v roce 2015 a náklady se vyšplhají skoro na osm miliard korun. Za tuto sumu by měla být nejen postavena přehrada, ale i nová silnice a upraveno koryto řeky. „Měli jste více tlačit na vládu, aby schválila velkou variantu. Proč se nerespektuje rozhodnutí kraje? Proč byla nakonec schválena malá varianta? Není to ani dobré ekonomické rozhodnutí, je sice levnější, ale neochrání všechny,“ zahřímal Jaroslav Palas (ČSSD) na adresu Zbyňka Stanjury (ODS).

„Velká varianta sice ochrání všechny části Opavy před velkou vodou, ale není průchodná přes ministerstvo životního prostředí. Víte to moc dobře. Když jste byl ministrem zemědělství, měl jste na stole velkou variantu i podporu kraje, a nepodařilo se vám prosadit vůbec nic. Není to jednoduché. Navrhované řešení považuji za přijatelný kompromis. Bez přehrady by neustále byly ohrožovány dva tisíce lidí,“ reagoval Stanjura. I Zdeněk Frélich (SZ) považuje malou variantu za přijatelný kompromis. „Věřím, že stát nabídne lidem z Heřminov patřičné kompenzace,“ řekl Frélich.

Také Jitka Hanusová (KSČM) tvrdí, že stát by měl být při odškodňování heřminovských občanů velkorysý. „Hlavně by se o tom s lidmi mělo mluvit,“ míní Hanusová. Pavel Smolka (OK) je přesvědčen o tom, že na stole leží optimální varianta řešení. „Zatím při jednání převládají hlavně emoce. Je nutné ochránit území před velkou vodou, a také věcně a lépe se všemi komunikovat,“ tvrdí Smolka.

Doprava sjednotila kandidáty

Opavě chybí obchvat, napojení na Ostravu je nedostatečné, spojení Brno – Olomouc – Opava je stále v plánech. Kandidáti se shodli: „Ano, to všechno potřebujeme. Stát zaspal, můžeme a budeme lobbovat.“ Jaroslav Palas si opět neodpustil „jedovatou slinu“ na své protikandidáty, kteří v uplynulém volebním období „seděli“ v krajském zastupitelstvu – Adamce a Stanjuru: „Vaše aktivita je malá, všechno je to pomalé, měl být větší tlak kraje na stát.“ Všichni kandidáti slíbili podporu veřejné dopravě, rozvoji letiště, vlakovémuterminálu.

Málo učňů – může za to systém

Truhlář, zedník, soustružník – ještě před patnácti lety nikoho nenapadlo, že jich jednou bude málo. Učňovské školství se propadlo, mládež o tyto profese nemá zájem. Co s tím? „Jistě, že se to mělo řešit už dříve, ale po bitvě je každý generál,“ konstatoval Zdeněk Frélich (SZ). „Je to celkově chyba systému, tohle měl a musí řešit stát,“ míní Jitka Hanusová (KSČM). Jaroslav Palas (ČSSD) si myslí, že za situaci v učňovském školství nese odpovědnost kraj. „Firmy na své náklady zřizují pracoviště a samy navazují kontakty s učni, aby si zajistily pracovní síly, kraj do toho nevstupuje ničím, ani to nijak nekoordinuje,“ tvrdil Palas. „Je dobře, že podniky vstupují do tohoto systému a mají možnost dát do této oblasti peníze,“ reagoval Petr Adamec (KDU-ČSL).

„To, co říká pan Palas, že neděláme, děláme už minimálně tři roky. Student se svobodně rozhoduje, co bude studovat a čím se bude živit. Musíme ho motivovat, aby si vybral potřebné profese, vytvářet mu podmínky, a na to jsme připraveni,“ nesouhlasil s Palasem Zbyněk Stanjura (ODS). Je přesvědčen o tom, že také platy učitelů na středních školách by měly být v kompetenci kraje.

Další debata s kandidáty do krajských voleb se uskuteční v pondělí 29. září v Domě kultury Válcoven plechu ve Frýdku-Místku na Hejdukově ulici 2330 od 18 hodin.

Záznam diskuze naleznete ZDE.
#nahled|https://g.denik.cz/75/66/volby_duskuze_opava240908_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/75/66/volby_duskuze_opava240908.jpg|Proč je máme volit?#

Autor: Miroslava Chlebounová

24.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení