Zlodějům podle jeho slov nahrává i předvánoční shon. „Stačí chvilková nepozornost, tlačenice, čehož budou využívat kapsáři,“ zmínil.

Prevence je přitom jednoduchá. „Je nejlepší mít peníze rozděleny ve více kapsách nebo peněženkách. Peněženky nosit dole v kabelkách, své věci si hlídat, mít je neustále u sebe,“ vysvětluje Černohorský s tím, že v případě ztráty karty je nutné neprodleně zablokovat účet, nenosit pin kódy nalepeny na kartě či mobilech.

Výše uvedené věci se pak podle něj ztrácí i z aut, a to ve chvíli, kdy lidé ukládají nakoupené věci do zadní části auta, mnohdy však auto nezamknou. Pachatelé toho využijí a z předních sedadel pak rovněž mizí kabelky a peněženky.

„Lidé nám hlásí jakékoliv drobné ztráty a krádeže, které nepřesahují částku pět tisíc korun,“ řekl mluvčí se slovy, že po přijmutí oznámení se vše zaeviduje a prošetřuje. „Vyjíždíme na místo, kde se provede prvotní šetření. V marketech využíváme kamerového systému. V některých případech máme vytipovány lidi, které prošetřujeme,“ podotkl.

Jak dále zmínil, v období před vánocemi bude posílena preventivní činnost, a to jak lidí uniformovaných, tak v civilním oděvu. „Budou procházet místa, kde je vyšší výskyt těchto drobných krádeží, například markety či trhy,“ upřesnil a dodal, že velmi nápomocni jsou policistům mnohdy občané.

„Bez jejich pomoci bychom nebyli schopni tuto trestnou činnost vymýtit,“ řekl. „Občané by k sobě navzájem neměli být lhostejní a v případě, že si něčeho všimnou by na to měli upozornit, navzájem si pomáhat, například ztropit povyk, zareagovat,“ dodal.

Opavané: je důležité být maximálně pozorný

Jak se lidé brání kapsářům? Mají nějakou radu, jak předejít nepříjemnému okradení? Zeptali jsme se náhodně vybraných lidí jaké s tím mají zkušenosti.

„Při jedné návštěvě Prahy mi ukradli peněženku se všemi doklady. Naštěstí mě na to upozornila pohotová paní a zlodějku jsem chytila. Od té doby si dávám větší pozor, nic důležitého nemám po kapsách a kabelku nosím vepředu,“ svěřila se nám sedmačtyřicetiletá učitelka Zuzana Smits z Opavy.

Své cenné rady nám poskytl i čtyřiašedesátiletý Manfred Göltner, technický poradce z Opavy. „Je důležité být maximálně pozorný a neustále mít na mysli riziko okradení. Když jsem jezdíval do Prahy, při vstupu na Masarykovo nádraží nás vítala obrovská cedule pozor na kapsáře. Myslím, že by se podobné cedule v marketech, metru a tramvajích měly opět zavést, aby člověk zbystřil.“

Šedesátiletá důchodkyně Marie Kreisselová se se svým o rok mladším manželem Karlem, pojišťovacím agentem, přijela do Opavy podívat po delší době až z Vrbna pod Pradědem, kde údajně kapsáře nemají.

Přesto však dodává, že jí jednou byla ukradena peněženka a od té doby nosí své doklady a peníze bezpečně v náprsní kapse. „Tašku nosím na rameni nebo v kočárku. Kdysi mi ukradli kabelku, ale hodný pán mi to řekl a dostala jsem ji zpátky,“ sdělila nám příběh se šťastným koncem třiatřicetiletá Kamila Pečková z Opavy, která je právě na mateřské dovolené.

I studenti se bojí o své cennosti. „Jednou mě málem okradli, důležité věci proto nosím zásadně v náprsní kapse. O školní batoh se ale příliš nebojím, mám v něm jen učebnice,“ prozradil nám své zkušenosti dvacetiletý Martin Váleček, student z Opavy.

„Mám vždy tašku u sebe a pečlivě zavřenou. Dávám si pozor především v tramvaji a trolejbuse, kde si kabelku dávám dopředu,“ říká osmadvacetiletá Soňa Quisová, učitelka angličtiny ze Štěpánkovic, a dodává: „Myslím, že vánoční trhy jsou poměrně bezpečné přes den, kdy tu není tolik lidí. Ovšem večer při koncertě je náměstí plné, a lidé by si tedy měli dávat bedlivý pozor.“

Veronika Rychlá