VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční kapři? Ceny jako loni

Opavsko - O víkendu si milovníci ryb přišli na své ve Štáblovicích, Vřesině u Hlučína, Bohuslavicích nebo Mikolajicích. Tento týden přijde řada na rybník Nezmar.

31.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Vzhledem k tomu, že výlov největšího rybníka Nezmar v Dolním Benešově každoročně patří k tradičním akcím na Opavsku, zkusili jsme zjistit, co takový výlov vlastně obnáší.

„Samozřejmě musíte vypustit samotný rybník. Dále pak je třeba sestavit slovovací linku, což vzhledem k velikosti rybníka není jednoduché. V neposlední řadě se musí zajistit dopravní prostředky s technikou a dostatek lidí," vysvětloval na úvod vedoucí dolnobenešovského střediska Rybářství Hodonín Vladimír Kubíček.

Podstatnou roli při výlovech hraje počasí. Zejména teplota. „Čím víc se teplota blíží nule, tím je to lepší. Hlavně z důvodu, že voda obsahuje větší množství kyslíku, což je lepší pro ryby. Teplé počasí není pro výlov ideální, i když dnes už máme k dispozici dostatek čisté kyslíkaté vody s rozvodem do všech kádí," komentoval Vladimír Kubíček a ještě dodal: „Pro ryby to tedy v posledních letech už není takový stres, jak tomu bývalo dříve. Navíc ryba jako studenokrevný živočich zpomaluje své dýchání, reakce a je klidnější. "

Nezmar se vypouští celý měsíc

Vypouštění rybníka je běh na dlouhou trať. Určitě si člověk nemůže myslet, že ráno vytáhne stavidlo a večer se po vodě jen zapráší. Když probíhá výlov v benešovském Nezmaru, rybník se vypouští celý měsíc. „Nemůžeme to pustit naplno, protože bychom vytopili všechny domy pod rybníkem," poznamenal dále. Výlovy v našich rybnících se zpravidla konají jednou za rok. Málokdy je to jinak. „Troufl bych si říci, že je tomu tak snad u devadesáti procent českých rybníků. Na dvouhorkové rybníky, kde výlov probíhá co dva roky, už moc nenarazíte," poznamenal Vladimír Kubíček.

Ceny ryb by měly zůstat stejné

Výlov Nezmaru si v Dolním Benešově stejně jako v minulých letech jistě nenechají ujít stovky lidí. Narazíte na spoustu stánků, rybích specialit a také výstavu ryb, které v rybníku žijí, a také těch, které lidé čím dál více chovají v zahradních jezírkách. Tahle akce poslední dobou opravdu táhne.

„Tradice slavnostních výlovů pro veřejnost v kraji před třiceti nebo čtyřiceti lety byla jen na rybníce Bezruč v Jistebníku. Rozšířila se v devadesátých letech minulého století, kdy došlo k privatizaci rybníků, jako forma propagace nově vzniklých rybářských subjektů," mínil Vladimír Kubíček a jedním dechem dodal: „V Dolním Benešově pravidelně děláme tyto takzvané „slavnostní" výlovy od roku 2004. Doufáme, že i letos přijde dost lidí. Hodně bude záležet na počasí."

V Nezmaru narazíte na různé druhy ryb. Ať už se jedná o tradičně chované druhy kapra, amura, candáta, štiku či sumce nebo ryby žijící v řece Opavě. Každý rok se například uloví několik exemplářů bolena.

Doménou výlovu je zkrátka to, že se můžete podívat, jak vše probíhá v praxi, a ještě si koupíte skutečně čerstvou rybu. A to nejspíš za stejnou cenu. „Domnívám se, že ceny ryb by měly zůstat stejné jako loni," přiznal Vladimír Kubíček. „Na tuto akci se skutečně velmi těším. Lidi se sem naučili chodit a je výborné, že její tradice byla založena. Děti se zároveň budou moci podívat na to, co v našich rybnících žije. Všechno není jen o lososech a podobně," připojil na závěr starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Výlov rybníka Nezmar je na programu v sobotu 3. a neděli 4. listopadu.

Petr Dušek

Autor: Redakce

31.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení