Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud Karnoly drží v rukou trojice studentů

Majitel chce na místě bývalé textilky postavit administrativní centrum. V něm by práci mohly najít tři tisíce úředníků. Projekt svěřil studentům Vysoké školy báňské.

20.8.2015 6
SDÍLEJ:

Bez využití budova opavské Karnoly chátrá už řadu let.Foto: Barbora Halbová

Povolání přadleny se Jana Gajdová musela vzdát, když před téměř čtvrtstoletím zavřeli textilku Karnola. S vlnou, nitěmi a látkami se rozloučila hned po mateřské.

„Mrzí mě, že to skončilo. Klidně bych tam pracovala dál," posteskla si Gajdová, která se nyní živí jako kuchařka. Budova bývalé textilky od té doby na pravém břehu řeky Opavice chátrá. „Je hrozné, že se s tím nic nedělá. Kdyby bylo rozhodnutí na mně, postavila bych tam byty pro mladé," řekla Gajdová.

Majitel Karnoly František Peringer se však drží původního záměru postavit na jejím místě administrativní centrum jménem Riverside.

A kdy úředníci poprvé usednou do nových kanceláří? Osud Karnoly má v rukou trojice studentů Vysoké školy báňské. Návrh podoby centra Riverside před lety vypracovalo projekční a inženýrské Studio 58.

„Doba se změnila, a může se tak změnit i konečný výraz budovy. Obsah by měl ale zůstat stejný," sdělil Peringer. Velké administrativní plochy, které by zaujaly nadnárodní investory, podle něj Opava zatím nemá. „V centru Riverside by práci mohlo najít až tři tisíce lidí," uvedl majitel Karnoly.

Podle původních odhadů se náklady měly pohybovat kolem sedmi set padesáti milionů korun. „Pokusíme se najít vhodný dotační program zaměřený na přeměnu brownfieldů, tedy nevyužitých objektů a areálů," řekla Veronika Neminářová z Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Společně s Radkou Adamcovou a Karlem Javorkem studuje obor Evropská škola pro technické znovuvyužití brownfields. Peringera na jaře požádali, zda by se Karnola nemohla stát předmětem jejich diplomové práce. Ten jim vyhověl, své zapojení vyjednali na opavském magistrátu a v současnosti čekají už jen na vyjádření univerzity. Teprve pak mohou zažádat o vydání rozhodnutí o umístění stavby.

Z vnitřních prostorů bývalé textilky zmizel sběrný kov.

Z vnitřních prostorů bývalé textilky zmizel sběrný kov. foto: Lada Poštulková

„Majitel by chtěl centrum zřídit na celé ploše Karnoly. Podle toho, jak velkou plochu město povolí zastavět, se pokusíme najít společné řešení," uvedla Neminářová.

Bez územního rozhodnutí se projekt nemůže pohnout dále. „Klíčového nájemce, který by přilákal nutné spoluinvestory, bez souhlasu města nenajdeme," vysvětlil podnikatel. Mezitím prostory pronajímá občasným zájemcům. Venkovní plochy nyní využívá stavební firma Ridera, která na Zámeckém okruhu staví tělocvičnu.

„Skladují tam výkopovou zeminu, prostory si pronajala i společnost, která dláždila Dolní náměstí," dodal Peringer.

Dovnitř za poslední dva roky zavítali snad jen sběrači kovů. Kompletně rozebrali strojírnu, z výtahu zbyla jen prázdná šachta. Podle Peringera loni z Karnoly vyháněli také výrobce pervitinu.

O zřízení bytů či jiném využití bývalé textilky majitel neuvažuje. Atraktivní nabídku zatím nedostali. Několikrát jej oslovili zájemci o vybudování myčky na auta nebo zřízení stavebního bazaru. „Nevyhovovala nám podmínka dlouhodobého pronájmu. Za částku, za kterou si chtěli celou Karnolu koupit, by pořídili spíše louku," uzavřel Peringer.

Lada Poštulková, Barbora Halbová

Autor: Redakce

20.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení