Povolání přadleny se Jana Gajdová musela vzdát, když před téměř čtvrtstoletím zavřeli textilku Karnola. S vlnou, nitěmi a látkami se rozloučila hned po mateřské.

„Mrzí mě, že to skončilo. Klidně bych tam pracovala dál," posteskla si Gajdová, která se nyní živí jako kuchařka. Budova bývalé textilky od té doby na pravém břehu řeky Opavice chátrá. „Je hrozné, že se s tím nic nedělá. Kdyby bylo rozhodnutí na mně, postavila bych tam byty pro mladé," řekla Gajdová.

Majitel Karnoly František Peringer se však drží původního záměru postavit na jejím místě administrativní centrum jménem Riverside.

A kdy úředníci poprvé usednou do nových kanceláří? Osud Karnoly má v rukou trojice studentů Vysoké školy báňské. Návrh podoby centra Riverside před lety vypracovalo projekční a inženýrské Studio 58.

„Doba se změnila, a může se tak změnit i konečný výraz budovy. Obsah by měl ale zůstat stejný," sdělil Peringer. Velké administrativní plochy, které by zaujaly nadnárodní investory, podle něj Opava zatím nemá. „V centru Riverside by práci mohlo najít až tři tisíce lidí," uvedl majitel Karnoly.

Podle původních odhadů se náklady měly pohybovat kolem sedmi set padesáti milionů korun. „Pokusíme se najít vhodný dotační program zaměřený na přeměnu brownfieldů, tedy nevyužitých objektů a areálů," řekla Veronika Neminářová z Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Společně s Radkou Adamcovou a Karlem Javorkem studuje obor Evropská škola pro technické znovuvyužití brownfields. Peringera na jaře požádali, zda by se Karnola nemohla stát předmětem jejich diplomové práce. Ten jim vyhověl, své zapojení vyjednali na opavském magistrátu a v současnosti čekají už jen na vyjádření univerzity. Teprve pak mohou zažádat o vydání rozhodnutí o umístění stavby.

Z vnitřních prostorů bývalé textilky zmizel sběrný kov.

Z vnitřních prostorů bývalé textilky zmizel sběrný kov. foto: Lada Poštulková

„Majitel by chtěl centrum zřídit na celé ploše Karnoly. Podle toho, jak velkou plochu město povolí zastavět, se pokusíme najít společné řešení," uvedla Neminářová.

Bez územního rozhodnutí se projekt nemůže pohnout dále. „Klíčového nájemce, který by přilákal nutné spoluinvestory, bez souhlasu města nenajdeme," vysvětlil podnikatel. Mezitím prostory pronajímá občasným zájemcům. Venkovní plochy nyní využívá stavební firma Ridera, která na Zámeckém okruhu staví tělocvičnu.

„Skladují tam výkopovou zeminu, prostory si pronajala i společnost, která dláždila Dolní náměstí," dodal Peringer.

Dovnitř za poslední dva roky zavítali snad jen sběrači kovů. Kompletně rozebrali strojírnu, z výtahu zbyla jen prázdná šachta. Podle Peringera loni z Karnoly vyháněli také výrobce pervitinu.

O zřízení bytů či jiném využití bývalé textilky majitel neuvažuje. Atraktivní nabídku zatím nedostali. Několikrát jej oslovili zájemci o vybudování myčky na auta nebo zřízení stavebního bazaru. „Nevyhovovala nám podmínka dlouhodobého pronájmu. Za částku, za kterou si chtěli celou Karnolu koupit, by pořídili spíše louku," uzavřel Peringer.

Lada Poštulková, Barbora Halbová