„Vím, že bych mohla jít pro vodu do přistavené cisterny, ale obávám se fronty,“ řekla. Čtvrteční ráno bylo pro její rodinu náročnější. Osobní ranní hygiena byla složitější, do koupelny si s sebou vzala pet láhev s vodou. Syn zůstal doma, protože studenti Střední technické školy na Kolofíkově nábřeží dostali kvůli vodě ředitelské volno.

„Syn dostal pokyn, aby šetřil doma vodou, a to i při splachování WC. Těším se na páteční ráno, až vstanu a voda poteče. Nejdříve umyju sama sebe a pak horu nádobí,“ dodala ve čtvrtek odpoledne.

Podobně jako ona na tom byli všichni obyvatelé kateřinského sídliště. O pár stovek metrů dál vzdušnou čarou na jih, poblíž splavu v Kylešovicích, usilovně pracovali svářeči a montéři. Překládali šestašedesát metrů hlavního přivaděče pitné vody z chvalíkovského vodojemu do Opavy. To vše kvůli probíhající stavbě jižního obchvatu města.

Naše redakce byla přímo na místě svědkem náročných prací, během nichž svářeči napojovali stávající potrubí na nové vedení. Po tuto dobu musely Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. přivaděč zcela odstavit z provozu a lidé byli bez vody.

Možná vás napadne, proč byly bez vody právě vzdálené Kateřinky. Podle jednoho z vedoucích pracovníků vodáren, který byl včera přímo na místě, vede tento přivaděč přes Kylešovice jako přímý přítok pitné vody právě do kateřinského sídliště a okolních ulic.

A jak zvládli den bez vody samotní obyvatelé Kateřinek? Poslyšte následující zajímavé příběhy.

close zoom_in

Restaurace bez vody? Obsluha se starala o záchody i o bar

Situace v Kateřinkách svědčí o tom, že zdejší běžní lidé, obchodníci i zdravotníci dokázali v tak výjimečné situaci zachovat chladnou hlavu. Chybějící voda sídliště neochromila. O tom, že neteče, svědčily jen přistavené cisterny.

„Den předem jsme napustili kýble a normálně fungujeme,“ mávla rukou prodavačka kateřinské Billy Sylva Fričová. Podobně si poradili i dělníci omítající fasádu jednoho paneláku na Vrchní ulici. „Naplnili jsme bečku a na baráku děláme práci, u níž není vody tolik potřeba,“ vysvětloval pětapadesátiletý dělník Bohuslav Lukáš.

Čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně Jana Schreierová z Rolnické ulice si pro jistotu navařila na dva dny. „Dá se to přežít. Člověk je ale omezen při maličkostech. Když si chce třeba umýt ruce,“ přiznala. Restaurace a bary měly na dveřích vesměs cedulku Zavřeno. Vést lokál bez vody je jako zkoušet řídit auto, které nemá kola. Přece jen se našli odvážlivci, kteří hozenou rukavici zvedli.

close zoom_in Téměř až s obdivem lze hovořit o obsluze Tipsport baru ve středisku Katka, která včera normálně pokračovala v provozu. „Nejsme jenom hospoda, ale i sázková kancelář, proto jsme nemohli zavřít. Jinak bychom to nejspíš udělali,“ uvedla na pravou míru barmanka Tipsportu Marie Žůrková (na fotografii vlevo).

Na směně byli výjimečně dva lidé. Jeden se staral o úklid na toaletách, druhý měl na povel bar, pod nímž bylo naskládáno několik pětilitrových barelů s vodou. „Museli jsme to takhle vymyslet, kdyby náhodou přišla hygiena. Pro hosty máme připraveny i vlhčené ubrousky, aby všechno bylo tak, jak má být,“ doplnili.

Při nahlédnutí do jedné ordinace dětského zdravotního střediska v Kateřinkách bylo zjevné, že ani zde se nezahálelo. Vedle nebo přímo na umyvadle bylo naskládáno několik nádob s vodou. „Včera jsme intenzivně napouštěli,“ poznamenala sestřička Hana Klapetková.

Ještě okolo desáté hodiny dopolední však šlo tuto přípravu označit za zcela zbytečnou. „Nevíme, čím to je, ale voda prozatím teče,“ usmívala se. Podle předpokladu by měla dnes už voda lidem v Kateřinkách normálně téci.

Petr Dušek, Zuzana Urbánková