Bývalý opavský podnikatel Jiří Koschaný. Podvodník, nebo nevinná oběť mafie? Případ tohoto dvaapadesátiletého majitele rozsáhlých pozemků na území města Opavy vyvolával a stále vyvolává rozporuplné reakce.

Jeho podivnými okolnostmi lemovaný deset let se táhnoucí proces je plný překvapení. Možná to největší se odehrálo před pár týdny. Potichu a bez fanfár, jaké by si rozhodnutí takového formátu zcela jistě zasloužilo.

Jiří Koschaný, od 1. prosince 2005 hledaný mj. mezinárodní policií Interpol, a to pro podvod, už hledaný není. Krajský soud v Ostravě totiž před pár týdny příkaz k jeho zatčení zrušil. „Proč, to nevím. Neřekli nám to, a ani nám to říct nemohou,“ zareagoval na otázku naší redakce opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Odpověď tiskové mluvčí krajského soudu Barbary Plchotové byla ale jasná: „Vzhledem k tomu, že Ústavní soud 29. dubna 2008 zrušil oba rozsudky včetně souvisejícího usnesení Nejvyššího soudu ČR a ve věci bude nyní znovu rozhodovat jiný senát krajského soudu, příkaz k dodání do výkonu trestu se stal bezpředmětným, a proto byl odvolán.“

Plchotová dále vysvětlila, že původně byl Koschaný odsouzen za trestný čin podvodu, nyní však proti němu bude vedeno řízení znovu a od samého začátku. Na nejasnosti kolem pátrání po jeho osobě narazila naše redakce při sledování databáze hledaných zločinců Ministerstva vnitra ČR.

Krátce poté, co jsme se letos v dubnu v Opavském a hlučínském Regionu začali o Jiřího Koschaného zajímat, jeho fotografie i popis z databáze ministerstva zmizely. V souvislosti s články, které jsme jeho tehdy ještě oficiálně hledané osobě věnovali, se na nás na konci minulého měsíce obrátil sám Jiří Koschaný.

Ve svém prohlášení, které jsme zveřejnili v Regionu 3. června (viz níže), začínajícím slovy Já, Jiří Koschaný, jsem svobodný občan s čistým trestním rejstříkem, se mimo jiné hájil: „Po deseti letech perzekucí rozhodl Ústavní soud ČR o tom, že mi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces, a rozsudky proti mé osobě neodvolatelně zrušil.“

Redakce Koschanému prostřednictvím jeho příbuzných nabídla možnost rozhovoru. „Pokud to uzná za vhodné, jistě se s vámi spojí,“ zareagovali příbuzní. V době, kdy jsme o kauze Koschaný psali, se navíc na veřejnosti i mezi zainteresovanými lidmi začaly šířit zprávy, že podnikatel, údajně se skrývající ve Francii, pobývá v Opavě.

(Případu se budeme věnovat.)

Prohlášení Jiřího Koschaného z Regionu 3. června

Já, Jiří Koschaný, jsem svobodný občan s čistým trestním rejstříkem, který se neskrývá v zahraničí, není šéfem mafie, králem podsvětí a největší z lotrů. Po deseti letech perzekucí rozhodl Ústavní soud ČR o tom, že mi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces a rozsudky proti mé osobě neodvolatelně zrušil. Jediné, co mě s mafií mocenskou i klasickou spojuje, je to, že jsem se stal její obětí, přišel o deset let života a spoustu majetku. Moje nepřítomnost v posledním období nebyla dána zbabělostí, ale jen úpornou snahou o rehabilitaci a vírou ve spravedlnost. Také proto chci touto cestou poděkovat rodině a přátelům, kteří stáli celou dobu při mně a věřili v mou nevinu. J. K.

(azu, jk)