Přenesme se do listopadu roku 1998. Nynější vicepremiér a předseda KDU–ČSL Jiří Čunek přijíždí do Opavy. V místní pobočce Universal banky ukládá rovný milion korun. Podle policie, která se Čunkem delší dobu zabývá, provází návštěvu Opavy hned několik nejasností. Peníze například uložil v době, kdy neměl občanský průkaz. Ten totiž neměl, úřadům nahlásil jeho ztrátu. Přitom policistům tvrdil, že při ukládání peněz občanku předložil. Informoval o tom server idnes.cz. Čunek rozpor neumí vysvětlit.

Logicky tam vzniká prostor pro dvě verze – buď se doklad našel a Čunek skutečně peníze řádně uložil, nebo je jeho verze o uložených úsporách vymyšlená a dokument o vkladu do dnes už neexistující banky je falešný. Policie Čunka stíhá kvůli podezření, že před pěti lety vzal úplatek. „Zcela jednoznačně nemohl být (dokument o uložení peněz) vyroben (letos). A to si dovolím říct, že to je neslýchaná hloupost policie, která věděla, že jsem si ty peníze vybral,“ řekl Frekvenci 1 vicepremiér. „Co se týká mého majetku, tak ten je naprosto průzračný, čistý, já ho všude uvádím. A všechno, co jsem chtěl uvést, dokonce i nad rámec toho, co jsem musel uvést, tak jsem uvedl a já si myslím, že je to v pořádku,“ dodal.

Policie podle Čunka měla doklady i svědectví o tom, že peníze měl. Zpochybnění považuje za nesmysl. Situaci kolem ztraceného průkazu ale na Frekvenci 1 nevysvětlil a ani se k tomu nechtěl vyjadřovat. „Jde o marginální věc, podobnou, jako když se někdo ptá vraha, zda měl bílou nebo červenou ponožku,“ reagoval Čunek. Jeho advokát Eduard Bruna si myslí, že jsou to stopy, které vedou do tmy. „Víte, ono se stává, že když je člověk známý a přijde do banky ukládat peníze, tak ani nemusí předložit průkaz totožnosti. A oni automaticky vezmou ty staré údaje, omastí je, opíší, co tam už mají z minulosti, a je to. To je běžná praxe,“ uvedl na idnes.cz.

Otázkou zůstává, proč potom neuložil peníze ve Vsetíně, kde je známý, ale jel s nimi do Opavy. Policie se rovněž domnívá, že v Opavě uložené peníze si Čunek nemohl našetřit. Kriminalisté spočítali jeho příjmy od roku 1982. Vicepremiér a šéf lidovců je podezřelý z toho, že jako někdejší starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek. Jiří Čunek to ale odmítá.