Podle slov vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečkové je dřevo z pokáceného stromu uloženo v areálu opavských technických služeb. „Jeden z požadavků byl, aby se dřevo nechalo volně odložené, a dala se tak příležitost k vylíhnutí různých živočichů, kteří v něm byli zakukleni nebo nakladeni,“ podotkla.

Tuto informaci nám potvrdili i v Technických službách Opava: „Dřevo tu je a mělo by zůstat na místě po dobu až dvou roků. Co s ním bude dál, se pak teprve rozhodne,“ uvedla Jitka Škrobánková ze střediska zahradnictví.

Jeden z nejmohutnějších opavských stromů, sto dvacet let starý strom, byl napaden dřevokaznými houbami a po několika jednáních zástupců odborné i laické veřejnosti bylo rozhodnuto o jeho pokácení. Na místě, kde strom rostl, se měl odborně odstranit zbytek kořenového systému, kontaminovaná hlína vyměněna za zdravou a vysazen nový strom.

„Likvidace zbytku stromu se zkomplikovala onemocněním člověka, který měl tuto práci provést. Protože není jisté, kdy by se mohl do zaměstnání vrátit, rozhodli jsme se hledat někoho náhradního. Je tak možné, že ještě tento týden budeme mít termín, kdy se odstranění kořenů provede,“ vysvětlila aktuální situaci Vavrečková.

Stále také platí, že na místo původního buku bude vysazen nový strom stejného druhu. Tak to stanoví podmínky, za nichž bylo o kácení rozhodnuto.

„Souběžně běží poptávka mezi odbornými firmami na dodání stromu. Jednou z podmínek je, že to musí být neroubovaný strom, protože je velmi pravděpodobné, že předchozí roubování stávajícího buku mohlo být jedním z momentů, proč strom onemocněl,“ upozornila Vavrečková.