Tady všude si mohou snoubenci z Opavska říct své ano. „Svatby u nás v Budišově nad Budišovkou bývají většinou na radnici v obřadní síni nebo v kostele. Už jsem ale oddával i na chalupě či statku. V červnu mě čeká oddávání snoubenců, zřejmě nějakých horolezců, pod skalní stěnou u kružberské přehrady,“ zmínil starosta Budišova nad Budišovkou František Vrchovecký s tím, že jejich úřad neodmítá žádný způsob a přání snoubenců.

„Musí však být zachována důstojnost a zákon,“ zdůraznil starosta. Několik možností nabízejí snoubencům také v Kravařích. „Mnohem častější jsou svatby na úřadě, ale v této souvislosti bych ráda uvedla, že v kostele mají svatby skutečně hlavně místní občané. Sňatky v zámeckých prostorách, ať už v rytířském sále barokního zámku či v zámeckém parku u kaple pod starodávným ořešákem černým, jsou pro změnu lákadlem pro zájemce z širokého okolí,“ řekla místostarostka Kravař Jana Ligasová. Ve Vítkově se svatby konají vesměs v městské obřadní síni.

„Někdy mají novomanželé zájem uspořádat svatbu i mimo obřadní síň. V těchto případech jim vycházíme v rámci možností vstříc. V loňském roce se konaly dvě svatby mimo obřadní síň. Jedna byla na zahradě u rodinného domku a druhá byla vodácká a konala se v autokempu ve Vítkově-Podhradí,“ řekl starosta Pavel Smolka. Dodal také, že v současné době připravují reprezentační sál na městském úřadě k tomu, aby se zde mohly konat svatební obřady.

„Do konce prvního pololetí bude vše připraveno a budeme zde moci přivítat první novomanžele. Přepokládáme, že o svatbu v těchto prostorách bude zájem. Jsou dostatečně reprezentativní a budova úřadu je přímo na náměstí, což jistě přispěje k atraktivnosti,“ doplnil vítkovský starosta. Pozadu s variantami sňatku nezůstává ani Opava. „Mimo obřadní síň, která je v krásné budově Městského domu kultury Petra Bezruče, nabízíme od roku 2007 i jiné vhodné místo a to v prostorách kostela Sv. Václava na Pekařské ulici, kde je možné říci si své ano i pod širým nebem,“ uvedla matrikářka Renáta Bőhmová.

(mn, ver)