Víte, co prý nezvládne ani ten nejobratnější mistr komunikace s veřejností? Vrátit někomu či něčemu dobrou pověst. Zvlášť když ji ten někdo nikdy neměl. To je případ Opavské kulturní organizace (OKO), kterou od samého jejího počátku provází nepříjemnosti a nyní i skandál s tzv. černými dušemi.

Jde o pracovní smlouvy, na nichž figurují podpisy lidí, kteří zde nikdy nepracovali. Proto podali šéfové magistrátu trestní oznámení na neznámého pachatele. Mezitím vším rezignovala na svou funkci ředitelka OKO Irena Šindlerová a odešla na rodičovskou dovolenou, po ní rezignovala také její zástupkyně Šárka Králová, která byla vedením OKO pověřena.

„Paní Králová ve svém dopise důvod rezignace neuvedla, domluvili jsme se však, že do vybrání nového ředitele bude OKO dále řídit,“ uvedl včera primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD). Radnice teď musí najít nového ředitele či ředitelku. „Snad seženou někoho, kdo provede radikální odtučňovací kúru,“ vyjádřil se jeden z Opavanů, kteří se pohybují na opavské kulturní scéně. Své jméno však zveřejnit nechce.

Uzávěrka konkurzu je ve středu 6. dubna. „Vedení města se bude snažit vybrat nového ředitele co nejdříve. Už jen proto, aby se zklidnila situace v této organizaci, která byla kvůli chybám, shledaným kontrolním odborem, v centru zájmu veřejnosti,“ uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

V komisi jsou i lidé mimo magistrát, tedy nezávislí odborníci z oblasti kultury, například zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie a ředitel Kulturního domu v Dolním Benešově Jiří Siostrzonek, nebo ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

OKO se stará o Obecní dům a Dům umění a zajišťuje rovněž jejich programovou náplň. Má čtrnáct zaměstnanců. Loňský rozpočet OKO byl 13,8 milionů, letos radnice navrhuje zastupitelstvu jeho snížení pod deset milionů.

„V letošním rozpočtu je i částka určená na rozjetí Domu umění. První výstava je zde naplánována na letošní říjen,“ podotkl náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS).