Tragédie, která mladé rodině z Kravař obrátila život naruby, se odehrála v neděli 19. října, kdy žena v šestinedělí zemřela v 18.50 hodin na těžkou otravu krve.

Než se tak stalo, navštívila řadu lékařů, nikdo z nich jí však neodebral krev, nikdo z nich jí nebyl schopen pomoci. Tiskový mluvčí nemocnice Daniel Svoboda to zdůvodnil tím, že lékaři si mysleli, že má žena virózu. Potíže jí začaly již v sobotu zvýšenou teplotou a pacientka byla vyšetřena nejprve lékařskou službou první pomoci a potom ještě na gynekologicko–porodnickém oddělení Slezské nemocnice.

Lékaři nezjistili žádný problém a poslali ji domů užívat Panadol proti nachlazení. V neděli ráno se přidaly potíže s močením a žena hledala pomoc na urologickém oddělení opavské nemocnice. Vyšetření bylo rovněž bez nálezu a pacientka byla znovu poslána domů, kde následovaly dýchací potíže a znovu byl přivolán lékař.

Bylo však už pozdě a mladá maminka dvou dětí zemřela.

V klubíčku dohadů, fakt a předpokladů zůstává několik otázek zatím nezodpovězených. Rozplétat je budou odborníci a možná i soud.

Ředitel nemocnice Milan Cvek okamžitě předal vyšetření případu Územní znalecké komisi a dva kmenoví lékaři nemocnice, kteří nešťastnou pacientku vyšetřovali, budou až do verdiktu komise pracovat pod dohledem.

„Další dva lékaři nejsou naši a chodí k nám jen sloužit pohotovost, takže do jejich práce mimo nemocnici zasahovat nemůžeme. Případem jsme otřeseni, ale do závěru šetření znalecké komise nemůžeme dělat žádné předčasné závěry. Pokud se vina našich lékařů potvrdí, jsme připraveni nést všechny formy odpovědnosti,“ konstatuje ředitel nemocnice Milan Cvek.

Podobně zdrcený je také primář porodnicko–gynekologického oddělení Petr Herman, kterému se podařilo vybudovat skutečně velmi dobrý zvuk oddělení. Přestože porod proběhl bez komplikací a žena byla z porodnice propuštěna bez potíží, nese celou událost z profesního i lidského hlediska velmi těžce.

„Všechny závěry dosud neznám, ale jsem si plně vědom toho, že na ošetřování vzniklé zdravotní komplikace byli zainteresováni také lékaři našeho oddělení,“ říká primář Herman. Průběh sepse byl skutečně rychlý a mohlo jít o atypický případ. Jednu vinu však z lékařů, u kterých žena hledala pomoc, nikdo nesejme.

Šestinedělka se zdravotními problémy měla okamžitě zůstat v nemocnici s antibiotiky a ne být poslána domů s Panadolem.