VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo zajišťuje opravy starých válečných hrobů a pietních míst?

Veškeré informace společně se jmény padlých z první i druhé světové války vede ve své evidenci Ministerstvo obrany ČR.

21.1.2017
SDÍLEJ:

Památník letcům v Žatci. Ilustrační fotoFoto: Deník/Hynek Dlouhý

V Centrální evidenci válečných hrobů najdeme řadu pomníků z našeho regionu, které připomínají padlé v první světové válce. Přestože se boje první světové války neodehrávaly na našem území, snad každá obec měla své padlé na nejrůznějších evropských bojištích.

Na jejich počest v meziválečné době vznikaly pomníky, o které se dnes na základě mezinárodních smluv musí postarat úřady. Nejbližší příbuzní padlých po odsunu už většinou žijí mimo Českou republiku.

Některé pomníky se jmény padlých z první světové války byly později doplněny i o tabulky s připomínkou obětí druhé světové války. Památníky stojí v obcích a městech stále, ale často jsou ve špatném stavu. Desetiletí nezájmu lze v našem regionu přičíst hlavně výměně německého obyvatelstva za české.

Stav těchto památníků se ale v posledních letech mění k lepšímu.

OBNOVA NA KRNOVSKU

Na Krnovsku z téměř padesáti válečných hrobů a pietních míst dostalo nový kabát už osmnáct. „Jen v loňském roce byly opraveny za finanční podpory Moravskoslezského kraje pomníky v Holčovicích, Zátoru a v Pitárné. Staly se tak opět důstojnou připomínkou tragických událostí a také výrazným prvkem obce.

Velké poděkování za to si zaslouží především starostové, kteří realizaci oprav prosadili do rozpočtů obcí a byli ochotni absolvovat administrativní proces spojený s dotačním řízením," uvedl Vladimír Zavřel z odboru správy majetku města Městského úřadu v Krnově, který má v rámci obecního úřadu s rozšířenou působností na starosti všechny válečné hroby a pietní místa ve všech obcích a městech na Krnovsku.

„Celkem vedeme v evidenci 46 válečných hrobů a pietních míst. V některých obcích se o ně starají automaticky sami, například Město Albrechtice je má všechna opravená z vlastních prostředků stejně jako Krnov, jiné musím přesvědčovat. Pro malé obce jsou finanční náklady na opravu, které mohou být třeba i 70 a více tisíc korun, velkým soustem, a mohly by za ně do obce pořídit něco praktičtějšího.

Ale díky tomu, že kraj poskytuje individuální dotace na zabezpečení péče o válečné hroby ve výši 40 tisíc korun, se mi podaří každoročně jednoho až tři starosty pro opravu získat," řekl Vladimír Zavřel, který se chce letos zaměřit například na pomník v Bučávce na Osoblažsku, který připomíná hned tři významné události první a druhou světovou válku a T. G. Masaryka.

„Je to takový hybrid, k němuž se nikdo nehlásí. Další památník, který by si zasloužil rekonstrukci, se nachází před školou v Jindřichově," dodal Vladimír Zavřel.

OPAVA ČILE OPRAVUJE

O válečné hroby a pietní místa se stará také Opava. V péči jich má celkem 161. Hned 120 z nich se nachází v obcích jejího správního obvodu, 41 leží přímo ve městě nebo jeho městských částech.

„Náklady na péči jsou rok od roku různé. V loňském roce město vynaložilo finanční prostředky na opravu pomníku v Suchých Lazcích. Stála celkem 125 356 korun, přičemž dotace Ministerstva obrany ČR činila 96 tisíc," komentovala Martina Věntusová z odboru kanceláře tajemníka opavského magistrátu.

V předchozích letech se povedlo opravit například hromadný válečný hrob ve Vlaštovičkách, pomník obětem světových válek, tzv. Pohroužený meč na městském hřbitově a také pomník v Kylešovicích.

„Během roku 2014 bylo opraveno 145 pomníčků, které jsou součástí hromadného hrobu Rudé armády. Nachází se na Městském hřbitově v Opavě. Tuto opravu financovalo Velvyslanectví Ruské federace v České republice," doplnila Martina Věntusová s tím, že ze strany magistrátu probíhají pravidelné kontroly, aby se zajistila údržba válečných hrobů a pietních míst.

Veškeré informace o válečných hrobech a pietních místech jsou dostupné na webových stránkách valecnehroby.army.cz.

Autor: František Kuba, Petr Dušek

21.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Ilustrační foto.

Pusťte mě do bazénu nebo se zabiju, vyhrožoval muž

Bolatice hyzdí areál bývalého JZD

Obec Bolatice by chtěla zchátralý areál bývalého JZD a nyní družstva Opavice revitalizovat. Vedení obce už dokonce podalo předběžnou žádost o dotaci.

Nápady pro město se rozjedou i letos

Občané Opavy se i letos mohou aktivně zapojit do přetváření města k obrazu svému.

VIDEO: Lidl v Hlučíně zavírá. Na totální výprodej se stála dlouhá fronta

/FOTOGALERIE/ Totální výprodej - jde to i klidně a kultivovaně, ukázali obyvatelé Hlučína. Lidé v chladném počasí spořádaně stáli v dlouhé frontě. Ostraha si libovala.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>