Přenos zpráv z kopce na kopec pomocí světelného signálu je stará technika, kterou využívali už staří Keltové. Jak to tehdy mohlo vypadat si mohou nejen Opavané připomenout v noci ze soboty na neděli, kdy se na Palhanci rozhoří jeden z celkem 230 ohňů, které vzájemně propojí stanoviště v Česku, Německu a Slovensku.

Do celé akce by se podle organizátorů mělo zapojit zhruba šest tisíc lidí, kteří budou předávat signál nejen pomocí ohňů, ale také světlic a ohňostrojů.

„Akce je především o hledání souznění s přírodou a o oslavě jara. Ohně jsou symbolem toho, že do krajiny s jarem přichází světlo. Snad se nám podaří dostat alespoň část veřejnosti od televizí. Akce má bezesporu svůj spirituální náboj," uvedl pro Deník pořadatel Vlastimil Hela.

Probudit jaro

Jedním z pravidel Keltského telegrafu je, že se koná vždy první jarní sobotu, což by ale znamenalo, že by ohně měly oblohu rozzářit až o týden později, protože astronomické jaro začíná až v neděli v 5.30 hodin. Několikahodinový předstih hájí pořadatelé především kvůli Velikonocům.

„Nezdá se nám vhodné spojovat KT s nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Navíc lidé o tomto prodlouženém víkendu často cestují," dodali na vysvětlenou organizátoři. Přenos světelného signálu začne v 19.30 hodin na dvou místech v republice. Na Moravě zaplane jako první vatra na vrchu Velká Javořina nedaleko Uherského Hradiště.

Ve stejný čas zapálí oheň pořadatelé, kteří si říkají čerti, i na stanovišti Bílý kámen u Velkých Popovic ve středních Čechách. Organizátoři odhadují, že zhruba hodinu a půl potrvá, než oheň pomyslně dopotuje až k nejvzdálenějšímu stanovišti.

Od roku 2013 se rozsvěcují ohně také v Opavě, konkrétně na Palhanci, kde čerta dělá Jaroslav Šrom.

Nejinak tomu bude také letos: „Na Palhanci máme stanoviště proto, že je nejblíže Cvilínu a taky je zde poblíž zdroj dřeva. Letos se Keltského telegrafu zúčastníme počtvrté a byl bych rád, kdyby zájem lidí o tuto akci rostl, abychom pak mohli program ještě více obohatit," říká Jaroslav Šrom.

Jaroslava Šroma aktuálně trápí málo zájemců o spolupráci na Opavsku. V regionu je totiž ještě jedno stanoviště a to v Jakubčovicích, kde však nenašli čerta, který by se o oheň postaral.

„Zatím jsem nenašel dalšího podobného „blázna" jako jsem já sám. Akci tedy pořádám sám a ti, kteří se přijdou podívat, mě najdou u hořícího ohně a čekajícího na čas, kdy odešlu signál a budu čekat na opětovný signál ze Cvilína," dodává Šrom.

První ročník této akce se týkal pouze třinácti stanovišť, nyní se jich zapojí 230 a řada z nich se nachází v Chráněné krajinné oblasti či přírodních parcích, kde platí poměrně přísné bezpečnostní předpisy.

„Přišel nám vstřícný dopis z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Je v něm užitečné doporučení, jak při přípravě Keltského telegrafu v CHKO postupovat. Prosíme tedy všechny čerty, organizátory akcí v rámci Keltského telegrafu nejen ty, kteří mají svá stanoviště v CHKO, aby tato doporučení respektovali a postupovali v souladu se zákonem a platnými vyhláškami.

Ať všechno proběhne v klidu a pohodě," uzavřel povídání Vlastimil Hela.

Keltský telegraf

>> okolo šesti tisíc účastníků

>> 230 stanovišť, které zasahují také na Slovensko a Německo

>> signální oheň bude hořet také na Pradědu

>> stanoviště nejblíže k Opavě se nachází v Krnově

>> příští rok se bude v Opavě konat Keltský telegraf popáté, tato tradice je v České republice od roku 2010

>> signál putuje od prvního do posledního stanoviště hodinu a půl

>> v komunitě Keltů byli ti, kteří se starali o průběh telegrafování, nazýváni čerty

>> ohně budou hořet také na stanovištích v Chráněných krajinných oblastech

Petr Večeřa