V její dílně v Matiční ulici číslo čtyři v centru města je k vidění i ke koupi užitá i dekorativní keramika. Kromě andělů, z nichž má mimochodem každý jiný výraz, zde najdete i nejrůznější sošky, vázy, hrníčky, zahradní keramiku a jiné předměty. Většina z nich je přitom na zakázku.

Jana Černá patří mezi ty, o nichž se dá říci, že mají zlaté ruce. Kromě nich však do každého díla dává i kus svého srdce. „Přeji si, aby to, co vytvořím, přinášelo lidem radost a potěšení,“ říká Jana, která se keramické tvorbě věnuje již mnoho let.

Prostory, v nichž už pět let její keramika vzniká, patří sousední střední zdravotnické škole, jejíž ředitelka fungování a provoz dílny i obchůdku v jednom umožňuje. „Čas od času od lidí z jiných měst slýchám, že takto fungující dílna v jejich městech chybí. Za to, že Opava něco takového má, chci poděkovat paní ředitelce střední zdravotnické školy,“ podotýká keramička.

A kde bere pro svou tvorbu nápady? „Řadu věcí dělám na objednávku, většina nápadů je ale z mé hlavy. Když jsem například před časem vymýšlela dárek pro svou kamarádku, vznikli první stojící andělíčci. A když se za mnou dost naběhali, viděla jsem je jako sedící,“ směje se Jana Černá nad stolem plných těchto nebeských bytostí, po kterých se lidé ptají především před Vánoci.

Za keramikou a příjemnou atmosférou chodí do její dílny řada stálých zákazníků včetně lidí z celé České republiky. V pracovních plánech do budoucna má Jana Černá jasno: „Ráda bych využila toho, co jsem se naučila. A když už pak řemeslo zvládáte, můžete do toho dát i hru, jakýsi nadhled, což přináší radost. A pokud se to za oboustranného potěšení ještě kupuje, pak to je geniální.“

A kde všude se můžete s ojedinělou keramikou Jany Černé setkat? Kromě dílničky v Matiční ulici také v Galerii U Jakoba na Dolním náměstí, v Galery Ingrid v Ostravě–Porubě, podívat se či nakupovat můžete také na internetové adrese www.fler.cz.