„Tato velká sláva v komorním duchu se v kině uskuteční 4. září v 19 hodin. Vzhledem k tomu, že kapacita sálu je 200 sedadel a zájem o setkání s Jiřím Menzelem může být vyšší, je na zahájení provozu kina vybíráno vstupné ve výši 60 korun," říká Richard Vacula, který inicioval záchranu kradeckého kinosálu.

Vstupenky je možné pořídit v předprodeji v pokladně hradeckého zámku a informačního centra v přízemí Městského úřadu Hradec nad Moravicí.

Postřižinami ale program ve společnosti Jiřího Menzela neskončí. Pokračovat se bude venku před kinem projekcí Báječných mužů s klikou. „Na tuto část akce je vstup volný. Bude-li toho času způsob léta poněkud rozmarný, film promítneme v kině, avšak opět z historického projektoru ponechaného v promítací kabině pro připomínku konce starých časů," dodává Vacula.

Hradecké kino je nejstarší v kraji

Klasické kinosály obecně drtí malá návštěvnost a nedostatek peněz na jejich provoz. Mnohé biografy tak skončily neslavně, třeba jako tržiště nebo herna. V Hradci nad Moravicí se tomu ale podařilo předejít díky iniciativě Richarda Vaculy a lidí, kteří se o chod kina dlouhodobě starali.

„Hradec byl dlouho vyhlášen tím, že mimo zámecké akce se ve městě nic neděje. Ona zdánlivá nehybnost však paradoxně pomohla k zachování kina v původní podobě, dnes už jistého retra, které se stává populárním a které se vymyká sterilitě velkých multiplexů.

Ve chvílích, kdy se návštěvnost začala propadat, došlo vždy k uzavření některého z blízkých biografů a jejich diváci se přesunuli k nám. Po uzavření všech opavských kin se tak to hradecké stalo po jeden rok jediným funkčním prostorem pro odbavení filmových projekcí v blízkosti okresního města," upozornil Richard Vacula.

Velký podíl na zachování kina mají lidé s ním spjatí. Mezi ty patří dlouholetá vedoucí kina Pavla Orlíková a od roku 1948 do dnešních dní aktivní vedoucí promítač Rudolf Štěpán, jenž zachoval historické filmové stroje do poslední chvíle funkční.

„Většinu údržby prováděli samotní promítači, čímž také pomáhali snižovat náklady na provoz biografu a prodlužovali svépomocí jeho životnost. V roce 2014 skončila výroba 35mm filmových kopií, kino nemělo přístup k novinkám a nastal boj o neuzavření biografu do doby, než se najde dostatečná podpora radnice pro nákladnou investici do nové promítací technologie," pokračoval Vacula.

S vedením města se pak podařilo nalézt cestu, jak kino digitalizovat a zároveň příliš nezatížit rozpočet. Díky tomu je hradecký sál nejstarším dosud funkčním biografem v kraji.

Promítat začal v roce 1927 a technika byla tehdy dovezena z Ameriky. Části tohoto vybavení se dodnes používají k převíjení filmových kopií. „Tak jako se tehdy stroje roztáčely klikou, na památku této doby i převíjení kopií musíte nejdříve uvést do pohybu klikou, než přivedete proud do zhruba osmdesát let starého motoru," uzavřel Richard Vacula.

Hlučínské kino zřejmě zažije posledních pět projekcí

Kouzlo tradičního kinosálu si budou moci v září užít lidé z Hlučína pravděpodobně naposledy. Radnice nabídla objekt biografu k prodeji a zájemci už zareagovali.

Městům se nedaří udržet tradiční kina. S výjimkou Hradce nad Moravicí, kde se nově digitalizované kino bude otevírat začátkem září, jsou biografy pro místní samosprávy problém. Hlučín bude muset kino prodat, ve Vítkově se zase opakovaně nedaří získat peníze na nutnou opravu.

I přes úsilí několika hlučínských nadšenců (viz rastr) o oživení skomírajícího kina Mír se zdá, že půjde spíše o poslední rozloučení než o restart. V průběhu září se v tamním sále promítne pět filmů, podle všeho to ale bude naposledy. Ačkoli město samotné podporuje iniciativu za znovuotevření hlučínského kina, jeho zástupci si uvědomují, že se jedná o úkol téměř neřešitelný.

„Město finančně podporuje kulturní dům, muzeum a další možnosti kulturního vyžití v Hlučíně. Mrzí nás osud kina Mír, ale není v našich silách kino zachránit na vlastní náklady. Stav, ve kterém se budova nachází, je opravdu špatný," říká mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Město tedy nabídlo budovu k prodeji a potvrdilo, že již obdrželo konkrétní nabídky. Celou situaci okolo Míru však komplikuje skutečnost, že přilehlé cesty nejsou ve vlastnictví města, což může být překážkou především v průběhu oprav. „Vedení města se bude nabídkami zabývat 31. srpna, do té doby nemůžeme zveřejnit nabízené částky," vysvětluje Gračková.

Iniciátoři oživení hlučínského kina Vendula Pospiechová (uprostřed), Pavel Konečný a Hana Růžičková.
Iniciátoři oživení hlučínského kina Vendula Pospiechová (uprostřed), Pavel Konečný a Hana Růžičková. foto: Ivana Gračková

S nešťastným osudem kina se nechce smířit několik mladých lidí v Hlučíně. Na září proto připravili pět projekcí, které ovšem pravděpodobně budou definitivním rozloučením s tradicí promítání filmů.

„Iniciativa za znovuotevření hlučínského kina vznikla z důvodu určitého kulturního strádání v Hlučíně, a to nejen mezi příslušníky mladé generace. Především si ale vážíme toho, že se takový objekt v našem městě nachází, a to nás motivuje k aktivitě," vysvětlila Vendula Pospiechová z týmu pořadatelů.

Filmová představení budou určena pro menší děti, následně pro starší a program doplní zajímavý výběr z aktuální české kinematografie. Filmový maraton ukončí film pro pamětníky.

„Přesné termíny projekcí se teprve určí. Pořadatelé už si interiér kina pečlivě prohlédli, aby zjistili, kolik práce je napřed čeká. A slíbili, že s úklidem prostor osobně pomohou Kulturnímu centru Hlučín, které má objekt ve správě. Protože ale v budově není v provozu sociální zařízení, musí organizátoři navíc zajistit mobilní toalety a cisternu s vodou," doplnila mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková.

Organizátoři dostali na zajištění filmových projekcí grant z města.

„Sami jsme zvědaví, jaký bude zájem o projekce v kině, které je ve velmi špatném technickém stavu. Diskuse, co s objektem, ke kterému nemáme zajištěn příjezd po cizích pozemcích, vedeme neustále. Investice do jeho opravy by ale byla obrovská, město teď na ni nemá bohužel peníze," podotkla hlučínská místostarostka Blanka Kotrlová, která se chystá jednu z projekcí navštívit.

Čtvrtým rokem jsou bez kina také ve Vítkově a jinak to nebude, dokud se vedení města nepodaří sehnat dvacet milionů na opravu.

„Radnice marně hledá vhodnou dotaci, pomocí které by kino dostalo novou tvář. Aby kino splňovalo nejmodernější požadavky, rekonstrukce řádově vyžaduje investici v hodnotě přes dvacet milionů. Bohužel rozpočet města na to sám nestačí. Již se několikrát žádalo o dotaci z Evropské unie, ovšem zatím pokaždé neúspěšně," říká Ingrid Adamusová z odboru služeb vítkovské radnice.

„Jednalo se o norské fondy, kde jsme sice postoupili mezi užší výběr, na přidělení dotace jsme ale nakonec nedosáhli. Jsme tedy opět na začátku," přibližuje aktuální situaci kolem kina vítkovský starosta Pavel Smolka.

Vedení města se ovšem bude pokoušet dále sehnat peníze na záchranu jedné z nejvýznamnějších historických budov ve Vítkově. „Je sice možnost kino opravovat třeba sedm let, to by se ale výrazně prodražilo a dlouhodobě by tím trpěl rozpočet města. Projekt, o který se můžeme opřít, máme připraven," pokračuje Smolka.

Vítkov přitom nemá ve svém okolí zařízení, které by tamní kino nahradilo. „Vítkov nemá žádné velké reprezentativní prostory, kde by se mohly konat konference nebo semináře. Mnoho místních občanů, ale také lidé z blízkého okolí rádi s nostalgií vzpomínají na své mládí, kdy televize nebyla žádnou samozřejmostí a vítkovské kino bylo jediným místem, které nabízelo řadu kulturních zážitků," dodává Adamusová.

Kino Panorama se ve Vítkově začalo stavět v roce 1930. Do té doby se filmová představení ve Vítkově konala v sále hostince U veselého Tyroláka. „Bílá smrt na Piz Palü" byl první němý film promítaný při slavnostním otevření 22. ledna 1931.

Pavel Kubný, Petr Večeřa