Staré klubové kino Elektra tedy bude brzy minulostí. Rozloučit se chce ve čtvrtek 28. června ve velkém stylu filmem Bio Ráj, který vypráví o slávě a zániku jednoho malého vesnického kina. Rozloučení tedy více než příznačné. „To, že se kino Elektra bude prodávat, jsme se dověděli až poté, kdy si tyto prostory přišel prohlédnout nový zájemce. Na naše překvapení a dotazy nám sdělil, že údajně má prostory kupovat někdo z lékařů na poliklinice. Na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kam jsme se ihned obrátili, nám řekli, že kino zatím prodáno není, ale že se o prodeji uvažuje.“ říká Eva Šafaříková.

Mezitím ale zemřel vedoucí kina Mír Bruno Pahler a město vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele. To Eva Šafaříková vyhrála a od dubna letošního roku je také nájemcem kina Mír v Opavě. „Protože budoucnost Elektry je nejistá a navíc by bylo neúnosné provozovat delší dobu obě kina současně, rozhodla jsem se promítání ukončit k 30. červnu a dále provozovat jen kino Mír,“ vysvětluje Eva Šafaříková. „Rozhodnutí to nebylo vůbec lehké. V Elektře jsme od roku 1998. Nejprve ji vedl můj manžel a po jeho smrti jsem Elektru převzala sama. Je to moje srdeční záležitost a loučení nebude jednoduché.“

Ohlášený zánik kina Elektra zvedl mezi Opavany velkou vlnu zájmu. „Překvapuje mě, že až teprve poté, co se lidé dozvěděli o ukončení provozu kina, se o ně začali zajímat. Najednou všude slyším hlasy, jak je velká škoda, že kino, které je v Opavě tolik let, končí,“ říká Eva Šafaříková. Na nepřízeň klubových fanoušků si Elektra stěžovat nemohla. „Milovali jsme klubáky. Byli tam stálí návštěvníci a občas nám v Elektře zachránili i tržby. Pamatuji si, že při filmu Saló aneb Sto dvacet dní Sodomy bylo tak plno, že diváci seděli i na schodech,“ vzpomíná nájemkyně.

A jaké plány mají provozovatelé s kinem Mír? „V každém případě by Mír potřeboval rekonstrukci. Na přelomu července a srpna budeme jeho vnitřek spravovat. Plánujeme nejnutnější opravy, jako odizolování budovy, spravení střechy a sociálních zařízení,“ přibližuje nájemkyně. V Míru plánuje zachovat provoz tak, jak probíhal dosud. Takže se zde budou konat nejen filmy, ale i koncerty a různá představení. Filmový klub se samozřejmě přesune do kina Mír a provozovatelé doufají, že si tam znovu své diváky najde.

Z multikina, které by v Opavě mělo vyrůst, nemají strach. „Budeme se snažit o co nejnižší cenu a chceme vytvořit domácí srdečnou atmosféru. Myslím, že by byla velká chyba, kdyby i toto brzy jediné kino v Opavě nechali lidé padnout,“ míní Šafaříková, pro kterou je kino součást společenského života, kultury. Velké plátno a zvuk jsou podle jejích slov určitě lepší než domácí video. „Vždycky je lepší sdílet nějaký filmový zážitek s ostatními. Má to svoji romantiku,“ vyznává se Eva Šafaříková. A jaký bude další osud Elektry? To zatím není jasné. Pravděpodobně se změní ve sklad léčiv.