Přechod na zmíněný systém s sebou ale přináší také řadu komplikací nejen pro úředníky. Elektronické občanky se budou vydávat v rámci změny zákona o občanských průkazech od 1. ledna následujícího roku. Kvůli vynuceným úpravám se na úřadech musí přistoupit ke dvěma odstávkám centrálního informačního systému pro služby zajišťující vydávaní tzv. e-pasů.

První z odstávek proběhne v termínu od 17. do 21. listopadu, druhá poté od 23. prosince do 2. ledna roku 2012. „Je to proto, že se elektronické občanky budou vyhotovovat stejně jako cestovní pasy a na stejných přepážkách. A tohle nám bude dělat docela problém, jelikož jsme měli na odbavení pasů tři fotokabiny a na občanských průkazech se rovněž odbavovalo na třech místech. Nyní se to sjednotí pouze do čtyř fotokabin,“ říká Lenka Ausficírová z odboru vnitřních věcí opavského magistrátu a dodává: „Navíc, dříve si lidé donesli foto a nyní je na občanky budeme fotit sami, čímž se prodlouží doba přijetí žádostí několikanásobně. Rovněž se soustředí příjem žádosti o občanské průkazy jen na náš úřad a matriky již žádosti přijímat nemohou.“

Okamžité pořízení nového typu průkazu není povinné. Jeho cena by pak měla dělat 500 korun. „Ještě ale nemáme zákon v ruce, takže to nemohu potvrdit. Jinak se občanské průkazy budou měnit podle toho, jak bude docházet jejich platnost. Termín vydání se neliší od nynějšího, tedy třicet dnů od podání žádosti,“ doplňuje úřednice.

Komu končí platnost průkazu a raději by zůstal u starého typu, měl by si pospíšit. Žádosti o klasický druh občanek je možné podávat ještě do 30. listopadu na matrikách a do 14. prosince na obecních úřadech s rozšířenou působností. Od 2. ledna už bude možné zažádat si jen o nový typ, a to pouze na obecních úřadech s rozšířenou působností, matriky již budou mimo hru.