„V prvním pololetí tohoto roku bylo o něco více pacientů nakažených klíšťaty. V podstatě se teď ale drží stabilizovaný stav, který je i adekvátní k tomuto ročnímu období,“ tvrdí primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel a pokračuje: „S boreliózou je to trochu komplikovanější. Tyto případy nejsou většinou akutní, takže se k jejich léčbě přistupuje podle momentální situace a kapacitních možností nemocnice.“

Životu nebezpečné případy klíšťové encefalitidy v opavské nemocnici letos nebyly, ale objevovaly se tu komplikace v podobě ochrnutí. Podle primáře je každoroční vzrůst případů patrný nejvíce na jaře a na podzim. Údajně je to odvislé od vývojových stádií klíšťat.

„Teď tedy uvidíme, co nám podzim přinese,“ dodává Petr Kümpel.

Hlavní zbraní, jak se proti riziku nakažení bránit, je očkování. To už se nyní nedělá celoplošně, ale každý člověk si o něm rozhoduje sám. Očkování provádí praktický lékař, u kterého se dotyčný léčí, anebo je možné nechat se očkovat přímo v nemocnici. Cena vakcíny se pohybuje podle typu výrobce od čtyř set po téměř šest set korun za dávku. Dávky jsou nutné tři.

Moravskoslezský kraj a potažmo Opavsko patří údajně do oblastí s průměrným výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Epicentra leží spíše v jižních Čechách anebo na Vysočině. Přesto je dobře mít se na pozoru i zde. Letošní sezona je na klíšťata skutečně neobvykle bohatá,“ potvrzuje Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu.

Jedním z hlavních důvodů je podle něj počasí. „Je to způsobeno mimo jiné tím, že loňská zima i podzim byly velmi mírné. Navíc bylo svým klimatem pro klíšťata příznivé i jaro,“ tvrdí Kříž. Lidé jsou většinou zvyklí hlídat se před kousnutím klíšťaty zejména v létě a s přicházejícím podzimem jejich ostražitost klesá.

Jenže pozor, předpověď počasí říká, že měsíce září a říjen budou teplé a vlhké. Tedy počasí pro klíšťata jako stvořené. Podle odborníků lze očekávat další velkou vlnu útoků těchto parazitů. Klíšťata hladověla a nyní budou o to agresivnější a náruživější.

Nebezpečí zvané klíště
Klíšťata se pohybují lezením po zemi a nahoru po rostlinách. Přichytí se na procházejícího zvířecího nebo lidského hostitele pomocí háčků na svých nohách. Životní cyklus klíštěte má čtyři stadia – vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec.

Klíšťata se mohou přisát a přenášet onemocnění během posledních tří stadií. Larvy, pozorovatelné pouhým okem, vypadají jako zrnka prachu, nymfy jsou o něco větší – velikosti makového zrnka nebo špičky špendlíku. Dospělá klíšťata mají osm nohou a dosahují velikosti malých pavouků.

Jednotliví dospělí jedinci se mezi sebou mohou lišit barvou (od červené po tmavě hnědou až černou). Během přisátí se může dospělá samička zvětšit až na velikost hrachového zrna, protože se její tělo plní krví.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR