Za tuto varující skutečnost může hlavně letošní teplé vlhko a mírná zima, což je pro tyto nebezpečné parazity přímo ideální souběh okolností. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu je jejich současná aktivita označená stupněm sedm, a to znamená velké riziko.

Lidé by proto neměli chodit do přírody bez repelentu a nejdůležitější prevencí je očkování. Právě Česko patří mezi země s nejnižší proočkovaností proti klíšťové encefalitidě.

„Jen od tohoto víkendu jsme ze spádové oblasti přijali deset nových pacientů a některé případy provází ochrnutí lícního nervu nebo horní končetiny, bolesti hlavy, únava. V předchozích letech jsme zaznamenali i úmrtí. Jsme teprve na začátku léta a oddělení máme už tak plné, že musíme pacienty z kapacitních důvodů i odmítat. Nemáme je kam uložit,“ říká primář opavského infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel. Také vyzývá k očkování, protože klíšťový zánět mozku je nebezpečný sám o sobě a v součinnosti s možným nakažením Covidu-19 může pro postižené znamenat doslova zdravotní katastrofu.

Klíšťata vyvolávají též nebezpečnou lymskou boreliózu, na kterou není dosud k dispozici vakcinace a na opavském infekčním oddělení jsou už tři takové případy. Jeden z nich provází ochrnutí lícního nervu, druhou pacientku výrazné neuralgie, tedy povrchové bolesti hrudníku.

Prevence proti kousnutí klíštětem spočívá mimo jiné ve vyhýbání se pobytu ve vysoké trávě a vhodné není ani lehání do trávy jen tak nebo na dece. Po návratu z přírody je nutná důkladná prohlídka celého těla a odstranění nalezeného klíštěte pinzetou, speciálními kleštičkami nebo kartou se zářezy ve tvaru písmene V.

„Nikdy klíště netahejte z kůže holou rukou ani ho na těle nerozmačkávejte. Při odstraňování vytáhněte desinfekčním prostředkem mrtvé klíště co nejjednodušeji, bez zbytečného kývání nebo točení a místo přisátí po jeho odstranění hned vydezinfikujte,“ doporučuje primář Kümpel.

Na jeho oddělení v současnosti výrazně přibývají i infekční průjmová onemocnění, která sice k létu patří, ale letos je zejména salmonelových průjmů přece jen tak nějak víc než dříve. Salmonela není běžně přenosná z člověka na člověka a na vině jsou především nedostatečně tepelně zpracované potraviny.