V některých částech republiky už klíšťata řádí „na plný plyn,“ ale na Opavsku si stále ještě dávají načas. Infekční oddělení Slezské nemocnice „hostí“ první dva pacienty, kterým tito parazité věnovali klíšťovou encefalitidu.

„Oba jsou stabilizovaní, ale nápor podobně postižených nás vzhledem k osmadvacetidenní inkubační době teprve čeká,“ prorokuje primář Petr Kümpel.

Upozorňuje, že proočkování proti této nebezpečné nemoci je v našem regionu stále nedostatečné. Vloni prošlo infekčním oddělením s „klíšťovkou“ sedmačtyřicet pacientů a následky byly dost kruté - několik jich ochrnulo a jeden zemřel.

V současné situaci zažívá opavské infekční oddělení po letošní těžké chřipkové epidemii relativně klidnější období, ve kterém se připravuje na každoroční nápor pacientů s klíšťovou encefalitidou, boreliózou i střevními problémy.

První vlna sezony klíšťat nastupuje v květnu a druhá v září. Nemoc však nemusí přenést jen klíště, zakousnuté přímo do těla pacienta. Mimoopavského seniora dostala klíšťová encefalitida na infekční oddělení po vykonání dobrého skutku.

Z kožichů svých psů tahal zakousnutá klíšťata a jedno mu do ranky na prstě předalo svou infekci. Na oddělení se dostal v dost zbědovaném stavu, ale příběh měl naštěstí dobrý konec.

Z toho vyplývá, že k vytahování klíšťat ze své nebo cizí kůže je nejvhodnější používat rukavice nebo speciální klíšťky. Je též dobré vědět, že klíště na svého hostitele nečíhá na stromech nýbrž ve vysoké trávě, že se obtížně pohybuje po hladkém textilu, že je dobře viditelné na světlém oblečení a že nemá být odstraňované pomocí tuku, po kterém se udusí.

Dušené klíště totiž vypouští do rány daleko víc zavirovaných slin než když je odstraňované mechanicky. Repelenty klíšťata sice odpuzují, ovšem jen do vyprchání pachu, což venku dlouho netrvá.

Encefalitida je souhrnné označení pro zánětlivé onemocnění mozku, provázené v pokročilejších případech křečemi, třesem, poruchami vědomí, hybností nebo chování. Původcem této infekční choroby jsou viry, výjimečně bakterie nebo parazité a přenašečem nebývají jen klíšťata.

Encefalitida bývá doprovázena mnohem častějším zánětem mozkových blan.