Procházka rozkvetlou přírodou může příjemně začít, ale špatně skončit. To je případ dvou mužů středního a staršího věku, kteří se teď nacházejí ve velmi špatném stavu na infekčním oddělení Slezské nemocnice. Po kousnutí nakaženým klíštětem byli ze spádové oblasti přivezeni do opavské nemocnice s těžkou formou zánětu mozkových blan.

Následkem nemoci jsou ochrnutí, ale nemusí jít o nevratný stav. „Šance na uzdravení existuje a uděláme pro ni všechno, co můžeme. Hodně však záleží i na jejich pevné vůli při rehabilitaci,“ říká primář oddělení Petr Kümpel. Upozorňuje, že čím dříve se pacient po zjištění příznaků nechá vyšetřit, tím větší má naději na uzdravení.

Infikovaná klíšťata po kousnutí vypouštějí do těla obětí se slinami zárodky lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy. S posledně jmenovanou nemocí skončilo na opavském infekčním oddělení letos už osm pacientů a šest jich mělo štěstí v neštěstí. Uzdravili se a mohli jít domů.

„Vzhledem k tomu, že sezona začala teprve koncem května, je počet nakažených dost vysoký. Všechno nasvědčuje tomu, že letošní rok bude na záněty mozkových blan po kousnutí klíštěte bohatší než loňský,“ míní primář Kümpel. Stejně to vidí i hygienici a nepřestávají proto varovat. Prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování a vhodné je kromě dětí hlavně u lidí středního a vyššího věku.

„Často se stává, že rodiče nechávají očkovat své děti, ale na sebe přitom nemyslí,“ upozorňuje Petr Kümpel. Proti lymeské borelióze zatím žádná vakcína neexistuje. Lidé by měli vědět, že na ně klíště nečíhá na stromech, nýbrž ve vysoké trávě, že mu svědčí vlhké počasí a před horkem a suchem se schovává pod zem, že se obtížně pohybuje po hladkém textilu a je dobře viditelné na světlém oblečení, že ho repelenty odpuzují pouze krátce do vyprchání pachu, že efekt očkování proti klíšťové encefalitidě není závislý na ročním období i to, že klíště nemá být odstraňováno pomocí tuku, po kterém se udusí.

Právě dušené klíště totiž vypouští do rány daleko víc slin s viry než to, které je odstraněno mechanicky. Klíšťová sezona začíná na jaře podle počasí, trvá od března do června a od září až do prvních mrazů.