Už nyní totiž začínají být aktivní klíšťata, která například v okolí Kružberku a Podvihova trápí místní chataře.

„Na chatu jezdíme celoročně, teď, když se oteplilo, si člověk může dopřát i nějakou procházku, ale musí se pak doma pořádně prohlédnout, protože klíšťat je už nyní hodně," prozrazuje Karel Citron, který společně s rodinou jezdí do Zálužného-Mokřinek.

Podle krajské hygienické stanice je právě oblast Opavska společně s Bruntálskem historicky hlavním ohniskem klíšťové encefalitidy v celém kraji.

„Riziko nákazy nejvíce stoupá na jaře a na začátku léta, potom zase až na začátku podzimu. Klíšťatům totiž sucho a horko příliš nesvědčí," říká Jan Typlt z Focus Agency. V minulém roce byla v okrese Opava evidována trojice nemocných s klíšťovou encefalitidou. Podle odborníků však bývá nakažených každoročně mnohem více.

„Mnoho lidí s lehčím průběhem nemoci, třeba jen s „pouhými" bolestmi hlavy, k lékaři nejde a případ tak není možné zaznamenat," dodává Jan Typlt.

Přitom podle lékaře Rastislava Maďara více než polovina lidí, u kterých je klíšťová encefalitida diagnostikována, skončí s nějakými dlouhodobými následky. O tom se minulý rok bohužel přesvědčil také třicetiletý muž z Opavska, u kterého nemoc propukla naplno.

„Během onemocnění ochrnul na tři končetiny, měl dlouhou rehabilitaci, dlouhý pobyt v nemocnici a nedošlo k trvalé nápravě," sdělila k případu Lenka Petroušová z Kliniky infekčního lékařství FNO. „Těžký průběh a vážné trvalé následky však hrozí především starším lidem. Riziko přisátí klíštěte lze snížit použitím repelentu a vhodného oblečení. Nejspolehlivější ochranou však i nadále zůstává očkování," uzavírá Rastislav Maďar.

Právě očkování však lidé často opomíjejí, především obyvatelé Moravskoslezského kraje. Vakcínu aplikují praktičtí lékaři, případně lékaři ve speciálních očkovacích centrech. Cena se pohybuje okolo 800 korun za dávku, přičemž pojišťovny na ni lidem přispívají.

Petr Večeřa