Teplo a vlhko. Klíšťata k životu zase až tolik nepotřebují. A poslední jarní dny jim nabízejí ideální podmínky. Například na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu si může kdokoli kliknout na odkaz, kde se předpovídá aktivita těchto parazitů na našem území v dalších dnech. A prognózy na tento týden optimistické nejsou.

Existuje zde desetistupňový žebříček. „Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení encefalitidou nebo lymeskou borreliózou," dozvídáme se ze stránek Státního zdravotního ústavu.

Aktuální čísla jsou přitom neúprosná. Ve všední dny se drží na už tak alarmující osmičce, o víkendu se však vyšplhají dokonce na samotný vrchol. Na sobotu 19. a neděli 20. května je totiž předpovídána hodnota 10 čili stupeň nejvyššího rizika. Odborníci při takovémto stavu věcí doporučují nejen používat repelenty, ale také nevstupovat do listnatých ani smíšených lesů, pohybovat se pouze po cestách a každé ráno i večer se důkladně prohlédnout, zda si nás nějaký z nenáviděných parazitů nevybral jako místo své hostiny.

Není žádné tajemství, že kousnutí klíštěte může způsobit člověku velmi závažná onemocnění. Některá i životu nebezpečná.

V Moravskoslezském kraji bylo jen za loňský rok hlášeno pět desítek nakažení klíšťovou encefalitidou a 336 případů ochoření lymskou boreliózou. Největší výskyt onemocnění klíšťovým zánětem mozku je sice na Bruntálsku, ale to neznamená, že Opavsko je za vodou a zdejší obyvatelé se nemají čeho bát. Nelze nic podceňovat, po kousnutí klíštětem v současnosti leží ve Slezské nemocnici v Opavě několik pacientů.

„Už u nás máme také prvního člověka nakaženého encefalitidou. Léčí se zde asi týden," potvrzuje primář infekčního oddělení opavské nemocnice Petr Kümpel. S boreliózou tady pak lékaři a sestry ošetřují dokonce hned několikero pacientů. Podle Petra Kümpela se jedná minimálně o čtyři nemocné. S nastávajícím obdobím útočnějších nálad klíšťat se tak musí mít nejen všichni obyvatelé našeho regionu na pozoru.

Na místě je v příštích dnech zvýšená opatrnost.