Důkladné prohlídky celého těla po každé procházce přírodou. Přemítání nad tím, zda ta věc, která nás svědí někde na zádech, není malý odpudivý živočich sající nám krev a vypouštějící na oplátku do našeho oběhu viry. I takovéto a jiné starosti nám přináší konečně započaté jaro. Po zimě totiž nastává tradiční období nájezdů klíšťat.

A nenechme se mýlit tím, že je „slušné" počasí a teplá část roku teprve na svém počátku. Až do pátku kupříkladu odborníci předpovídají riziko napadení klíštětem jako velmi vysoké. Bezpečněji má být o víkendu, na který je hlášeno výrazné ochlazení.

Stupnice ukazuje na vysoké riziko

Státní zdravotní ústav za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR vydává každé pondělí a čtvrtek předpověď aktivity klíštěte obecného na území celé republiky.

Aktivní je klíště, které se rozhodne vylézt do vyšších pater vegetace, jako stonky trav apod. a tam číhá na svého hostitele. „Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat," vysvětlují odborníci.

Na zmíněné stupnici, kde je nejbezpečnější jednička a nejrizikovější desítka, se přitom nacházíme včera, dnes i zítra na varovné sedmičce a to znamená vysoké riziko.

Nelehejte si do trávy

Rady při tomto stupni ohrožení útoku klíštěte zní: použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází -, večer a ráno prohlídka těla a případné odstranění klíšťat. Klíšťata se často vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. Pokud se někdo domnívá, že když nevytáhne paty z města, může být v klidu, je na omylu. Klíšťat se ve městech nachází méně, ale jsou tam.

Choroby: dárek klíštěte

Co se přenášených chorob týče, je jedním z nejpodstatnějších faktorů přenosu infekce doba, po kterou bylo klíště na těle přisáto. Pro to, abychom chytili klíšťovou encefalitidu prý stačí velmi málo, lymeská borelióza se přenáší zpravidla až minimálně po čtyřiadvaceti hodinách od přisátí. Při přenosu infekce hraje důležitou úlohu také čas, po který bylo klíště přisáté.

Zatímco klíšťová encefalitida se může z klíštěte přenést již po krátké době, lymeská borelióza se zpravidla přenáší minimálně až po čtyřiadvaceti hodinách od přisátí. Nebezpečnější je přitom první jmenovaná nemoc. Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které postihuje centrální nervový systém a často tak přináší i fatální následky pro pacienta. Zemře na ně ročně až 1,4 procenta všech nakažených.

Česko se má přitom nacházet v rizikové oblasti a za posledních 40 let tu měla podle některých informací být hlášena až čtvrtina všech případů tímto onemocněním ze všech zemí Evropské unie.