Když na svém těle našel klíště, nevěnoval mu pozornost. Parazita vytáhl a spláchl do záchodu. „Asi za tři týdny jsem dostal vysoké horečky, bolela mě hlava, chtělo se mi pořád spát, nic mě nebavilo a byl jsem dokonale otupělý,“ vzpomíná pacient na začátek své nemoci. Ve Slezské nemocnici se podezření na klíšťový zánět mozku potvrdilo. Domů se muž vrátil až po intenzivním měsíčním léčení. „Nikdy bych nepředpokládal, že takhle dopadnu, ale všechno zlé je k něčemu dobré. Podle doktora už budu mít na klíšťovou encefalitidu doživotní imunitu,“ dodává Drahoslav Doušek.

Nebezpečná klíšťata nečíhají pouze v lese, což dokazuje i případ dalšího pacienta. Šestašedesátiletý muž z Bruntálska je odstraňoval doma z kožichu svého psa a skončil sám na opavském infekčním oddělení s klíšťovou encefalitidou. V polovině září je na opavském oddělení poměrně klidno. Na propuštění čekají pouze dva pacienti s lehkým průběhem klíšťové encefalitidy.

Horší zážitky měly v srpnu dvě děti z Opavska ve věku 7 a 9 let. Do nemocnice přišly s boreliovým zánětem mozkových blan, který se vyskytuje relativně vzácně, a pobyly v ní tři týdny. Prázdniny měly sice částečně pokažené a do školy kvůli rekonvalescenci ještě nějakou dobu nepůjdou. Průběh některých klíšťových encefalitid byl letos skutečně velmi závažný. Opavští lékaři doslova bojovali o život starší ženy postižené zánětem mozku po kousnutí klíštětem. Souboj naštěstí vyhráli a pacientku stabilizovali.

Neméně těžký průběh měly i některé případy lymské boreliózy, projevující se záněty mozkových plen, způsobenými boreliemi. Největší výskyt onemocnění, způsobených nakaženými klíšťaty, bývá už tradičně v oblastech Bruntálska, Opavska, Jesenicka, ale také ve východních částech Ostravy.