Na infekční oddělení Slezské nemocnice byl před týdnem přijat šestašedesátiletý muž z Bruntálska. V jeho případě platí úsloví: Za dobrotu na žebrotu, protože klíšťata nevytahoval z vlastního těla, ale opakovaně je odstraňoval z kožichů svých psů. Vyšetření potvrdilo klíšťovou encefalitidu a v současné době je už v pořádku. „Nejprve se u něj objevily vysoké teploty, bolesti hlavy, spavost a výrazný třes celého těla,“ řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

Na oddělení jsou nyní s podobnými příznaky hospitalizováni ještě další dva mladí muži s podezřením na toto onemocnění. „Zatím čekáme na výsledky vyšetření, ale pravděpodobnost je značná. Navíc pocházejí z oblastí, kde se infikovaná klíšťata často vyskytují,“ dodal primář Kümpel.

Vloni se na opavském oddělení léčilo s klíšťovou encefalitidou osmačtyřicet lidí. U dětí probíhá onemocnění zpravidla lehčí formou a mívá podobu bolesti hlavy, dospělého člověka však může takové onemocnění dlouhodobě vyřadit z činnosti a někdy mu přináší i doživotní následky.

Mezi příznaky klíšťové encefalitidy je v první fázi bolest hlavy i kloubů a malátnost. Tyto potíže po několika dnech ustupují a vracejí se v plné intenzitě v podobě silných horeček, bolestí hlavy, třesavky, zvracení a postiženému vadí i světlo. Potíže jsou důsledkem dráždění mozkových plen a nemocný může někdy i po vyléčení akutní fáze trpět bolestmi hlavy nebo dokonce částečnou obrnou.

Lymská borelioza je zákeřnější v tom, že začíná poměrně nenápadně. Signálem bývá červená skvrna s bílým středem v místě vpichu a v chronickém stádiu bývá mimo jiné typická i dlouhodobá únava. Borelie se v napadeném těle množí a v organismu vyvolávají neurologické, kloubní, srdeční nebo kožní potíže. Preventivní očkování je zatím možné jedině proti klíšťové encefalitidě a názor, že vakcínu je vhodné aplikovat pouze v zimě, je už překonaný.